W tym roku szkolnym w Zespole Szkół im. gen Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 realizowano liczne działania w celu zwiększenia świadomości na temat korzyści płynących z czytania.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Jednym z priorytetów programu jest poprawa oferty bibliotek. Dzięki dofinansowaniu w kwocie 15 000 zł na zakup książek z programu i 3 000 zł wkładu własnego Powiatu Sokólskiego zakupiono nowości wydawnicze. Księgozbiór wzbogacił się o 269 książek, w tym 204 książki z literatury pięknej, 65 lektur znajdujących się w nowej podstawie programowej i książki z różnych dziedzin wiedzy dostosowane do programu nauczania.
W ramach promocji czytelnictwa nauczyciele dąbrowskiej placówki przeprowadzili 4 konkursy:
- Konkurs plastyczny pt.” Oryginalna zakładka do książki”.
- Konkurs na plakat ekranizacji książki.
- Konkurs “Geniusz i obsesja” poświęcony Marii Skłodowskiej – Curie.
- Powiatowy Konkurs na Esej ph. „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”.
Uczniowie Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej wzięli też udział w spotkaniach autorskich z pisarkami: Olgą Rudnicką i Anną Rybakiewicz, w konkursie recytatorskim – „Zaczytani w Czesławie Miłoszu” i głośnym czytaniu ulubionych książek w każdej klasie na godzinie wychowawczej zgodnie z zainteresowaniami. Razem z nauczycielami uczestniczyli w Narodowym Czytaniu „Kordiana” J. Słowackiego.
W szkole przeprowadzono 14 projektów edukacyjnych (niemalże w każdej klasie) z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.
Działania podjęte w ZS w Dąbrowie Białostockiej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 znacząco przyczyniły się do promocji czytelnictwa oraz wzbogacenia oferty edukacyjnej szkoły, angażując uczniów w różnorodne formy aktywności literackiej.
opr. Krzysztof Promiński
fot. Liceum Ogólnokształcące im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej