Zmiany w budżecie, plany utworzenia ZAZu w Dąbrowie Białostockiej i podwyżki diet radnych tematami VII Sesji Radu Powiatu Sokólskiego.

Podczas sesji rozpatrzono projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sokólskiego na lata 2024 – 2037. Dostosowano plany dochodów i wydatków do kwot wynikających ze zmian budżetu.

Do wykazu przedsięwzięć dodano zadanie dwuletnie pn. “Rozwój cyfrowy Powiatu Sokólskiego” o wartości 850 tys. zł.

– To dla nas kolejny etap cyfryzacji, niezbędny do dalszego rozwoju powiatu sokólskiego, kluczowy dla bezpieczeństwa naszych danych, komfortu pracy naszych pracowników – podkreślał Starosta Piotr Rećko.

Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały i został on przyjęty przez radnych 16 głosami “za”.

Kolejny punkt dotyczył projektu uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2024.

6 tys. zł przeznaczono na zakup wideolaryngoskopu do SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej. Środki na ten cel pozyskano z Gminy Lipsk. Zwiększono dotację o kwotę 35 994,60 zł dla Związku Powiatowo Gminnego “Osnowa” na modernizację i doposażenie szpitala w Sokółce. 255 tys. zł przeznaczono na rozwój cyfrowy Powiatu Sokólskiego, środki na ten cel pochodzą z funduszy europejskich. Na wyposażenie stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych w Starostwie zabezpieczono kwotę ponad 306 tys. zł, z czego 192 tys. zł stanowi dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Zwiększono dochody o kwotę 29 744, 60 zł, w związku z wyższymi wpływami z opłat geodezyjnych. 105 tys. zł przeznaczono na wykonanie dokumentacji, na potrzeby utworzenia Zakładu Aktywności Zawodowej (ZAZ) w Dąbrowie Białostockiej – przedstawiła projekt Anna Piszczatowska Skarbnik Powiatu.

Po tym jak wszystkie komisje pozytywnie go zaopiniowały, głos w dyskusji zajął Piotr Rećko, Starosta Sokólski.  Zaznaczył, że to kolejny historyczny projekt, ponieważ po raz kolejny powiat rozpoczyna prace nad budową PZAZ. Pierwszy, zrealizowany w naszym powiecie, od kilku lat z sukcesem funkcjonuje w Suchowoli.

Przekazując pieniądze na projekt architektoniczno-budowlany, rozpoczynamy prace nad jego utworzeniem, tym razem w Dąbrowie – mówił Starosta.

Przyznał, że będzie to bardzo wymagające i kosztochłonne zadanie, którego trzeba się podjąć, bo zostaną utworzone kolejne miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych. Tym razem będzie to zakład o kierunku pralniczym, który będzie wykonywał usługi dla szpitali, internatów, hoteli i innych dużych podmiotów chcących korzystać z takich usług. Nowy PZAZ będzie miał siedzibę w niewykorzystanej części budynków, gdzie mieścił się kiedyś Powiatowy Zarząd Dróg, a teraz urzęduje zamiejscowy oddział Powiatowego Przedsiębiorstwa Drogowo-Budowlanego Sp. z o.o. w Sokółce (PPDB).

Realizacja przedsięwzięć skierowanych do osób z niepełnosprawnościami jest naszą misją, cel wynikający z wrażliwości społecznej. Dziękuję Jarosławowi Sulikowi, Wicestaroście Łukaszowi Owsiejko, Jerzemu Białomyzy i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie koncepcji realizacji tej inwestycji – zwrócił się do radnych Piotr Rećko, prosząc jednocześnie o poparcie projektu uchwały zawierającego zmiany w budżecie.

Uchwała została przyjęta szesnastoma głosami.

Podczas dzisiejszej sesji grupa opozycyjnych radnych po raz trzeci chciała podniesienia swoich diet o 1 237,80 zł dla zastępcy Przewodniczącego Rady Powiatu Sokólskiego, 1372,77 zł dla radnych będących członkami komisji i 1142,68 zł dla pozostałych radnych.

– Rozpoczynanie pracy rady od podwyżki diety radnego to jest zły pomysł. My się na to nie godzimy – powiedział Piotr Rećko, Starosta Sokólski odpowiadając na wniosek zgłoszony przez radnych opozycyjnych.

Także komisja Budżetu i Finansów Publicznych negatywnie zaopiniowała projekt uchwały. Po emocjonującej dyskusji, za przyjęciem zmiany uchwały w sprawie przyznawania i wysokości diet radnych Powiatu Sokólskiego i zwrotu kosztów podróży służbowych głosowało 7 radnych, 11 było przeciw, a 1 radny był nieobecny.

Wniosek został odrzucony.

Na Sesji radni rozpatrzyli także projekt uchwały zmieniający uchwałę w sprawie utworzenia samorządowego zakładu budżetowego o nazwie Powiatowy Zakład Transportu Publicznego „Sokół” w Sokółce. Chodziło o zmianę miejsca siedziby zakładu z ul Piłsudskiego 8 na ul. Towarową 12 w Sokółce.

Patrycja A. Zalewska-Poskrobko

Fot. Maciej Białobłocki