Dofinansowanie kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej

Warsztaty terapii zajęciowej

Do podstawowych form aktywności wspomagającej proces rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zalicza się uczestnictwo tych osób w warsztacie terapii zajęciowej.

Warsztat oznacza wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówkę stwarzającą osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej  i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.

Realizacja przez warsztat celu, o którym mowa powyżej odbywa się przy zastosowaniu technik terapii zajęciowej, zmierzających do rozwijania:

1. umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej,
  2. psychofizycznych sprawności zawodowych, umożliwiających uczestnictwo w szkoleniu zawodowym albo podjęcie pracy.

Terapię realizuje się na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji, w którym określa się:

• formy rehabilitacji,
  • zakres rehabilitacji,
  • metody i zakres nauki umiejętności,
  • formy współpracy z rodziną lub opiekunami,
  • planowane efekty rehabilitacji,
  • osoby odpowiedzialne za realizację programu rehabilitacji.

Warsztaty mogą być organizowane przez fundacje, stowarzyszenia lub inne podmioty.

Na terenie powiatu sokólskiego działają 2 warsztaty terapii zajęciowej: przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Radość Życia” w Dąbrowie Białostockiej oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „RAZEM” w Sokółce. Łącznie uczestniczy w nich 70 osób, posiadających wskazanie do terapii.

Warsztat jest placówką pobytu dziennego. Czas trwania zajęć w warsztacie wynosi nie więcej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo.

Osoby niepełnosprawne zamieszkałe poza terenem Powiatu Sokólskiego mogą być uczestnikami Warsztatu, pod warunkiem pokrywania kosztów ich rehabilitacji przez powiat, którego są mieszkańcami, w wysokości i na zasadach określonych w porozumieniu zawartym z Powiatem Sokólskim.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Sokółce prowadzi następujące rodzaje grup i pracowni terapeutycznych:

• pracownia przygotowania do podjęcia pracy zawodowej,
  • pracownia konserwacji zieleni i prac użytecznych na rzecz warsztatu ,
  • pracownia rewalidacji,
  • pracownia rękodzieła artystycznego i działań twórczych,
  • pracownia krawiecka,
  • pracownia wikliniarska,
  • pracownia dramy.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Białostockiej prowadzi następujące rodzaje grup i pracowni terapeutycznych:

• pracownia życia codziennego,
  • pracownia technicznego,
  • pracownia rehabilitacyjna,
  • pracownia plastyczna,
  • pracownia uzupełniająca,
  • pracownia wikliniarska,

oraz zajęcia psychologiczne, stanowiące integralną część działalności pracowni uzupełniającej.

Jednostka kwalifikuje kandydatów na uczestników Warsztatu zgodnie ze wskazaniami do terapii zajęciowej, zawartymi w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności wydanym przez właściwy organ.

Adresy Warsztatów Terapii Zajęciowej:

• Warsztat Terapii zajęciowej – ul. Os. Buchwałowo 10, 16-100 Sokółka

Adres e-mail: wtzsokolka@gmail.com

Strona internetowa: wtzsokolka.com.pl

Tel./fax. 85 711 85 08

• Warsztat Terapii Zajęciowej – ul. Gen. N. Sulika 1, 16-200 Dąbrowa Białostocka

Adres e-mail: stow.wtz.d@wp.pl

Tel./fax. 85 712 02 18