👍🤝 44 tys. zł na inwestycje w strefie nadgranicznej dla powiatu sokólskiego 👍🤝

– Istotą tego spotkania, jak i wielu wcześniejszych miesięcy ciężkiej pracy, jest jedno słowo- współpraca. Bez współpracy między samorządem gminnym, powiatowym, współpracy z województwem podlaskim i rządem Rzeczypospolitej Polskiej nie moglibyśmy realizować tych wszystkich inwestycji. Droga od Domurat przez Dąbrowę Białostocką, wspomniana przez radnego Pawła Wnukowskiego to droga wspólnego porozumienia oraz planu, który konsekwentnie realizowaliśmy. Jest to montaż finansowy pochodzący z takich źródeł jak: Polski Ład, Fundusz Dróg Samorządowych i budżet województwa podlaskiego. Jest to inwestycja, o której marzyliśmy przez wiele lat, ale bez każdego elementu, bez współpracy ona by nie zaistniała – mówił Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

W Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Białostockiej wczoraj odbyła się konferencja poświęcona rozdaniu czeków na dotacje z budżetu województwa podlaskiego. Uczestniczyło w niej wielu samorządowców i przedstawicieli sportu. Wśród nich Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Paweł Wnukowski, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Piotr Rećko, Starosta Sokólski, Jerzy Białomyzy, Wicestarosta Sokólski, Paweł Mikłasz, wójt gminy Kuźnica, Artur Gajlewicz, burmistrz gminy Dąbrowa Białostocka, przedstawiciele władz KS Sczypiorniaka i LUKS Krynki.

– Symboliczne czeki rozdajemy w całym województwie, a za każdym z nich stoi konkretna inwestycja. W mojej ocenie i mówię to z pełną odpowiedzialnością, takiego wsparcia jakie otrzymują w kadencji Marszałka Artura Kosickiego, gminy, powiaty, ochotnicze straże pożarne, kościoły i wiele innych, jeszcze nie było. Bardzo się cieszę i jestem dumna z tego, że pracuję w takim zespole – mówiła Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Paweł Wnukowski, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego nie krył radości ze spotkania i możliwości wręczenia czeków.

– Czeki te dotyczą bardzo wielu inwestycji, od infrastrukturalnych, po działania społeczne, sportowe i wiele innych. Pokazuje to jak wielka jest skala wsparcia województwa podlaskiego w stosunku do zadań, które do województwa nie należą i mogłyby nie uzyskać wsparcia. Nie ma rozwoju województwa podlaskiego bez zrównoważonego rozwoju gmin i powiatów – mówił.

Piotr Rećko, odbierając czek zachęcał wszystkich samorządowców do współpracy, ponieważ buduje ona społeczeństwo.

– Dzięki tej współpracy razem możemy więcej – spuentował.

Samorządy, które otrzymały dotacje:
📌powiat sokólski – 44 tys. zł na inwestycje w strefie nadgranicznej – zakup wózków do przewożenia pacjentów i pomp infuzyjnych,

📌gmina Lipsk – 62 tys. zł na inwestycje w strefie nadgranicznej – remont zniszczonych dróg gminnych,

📌gmina Janów – 62 tys. zł na inwestycje w strefie przygranicznej – remont dróg gminnych,

📌gmina Sokółka – 62 tys. zł na inwestycje w strefie nadgranicznej – zakup mobilnego agregatu prądotwórczego dla OSP,

📌gmina Dąbrowa Białostocka – 900 tys. zł z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów na przebudowę kanalizacji sanitarnej i wodociągowej,

📌gmina Kuźnica – 250 tys. zł z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów na przebudowę z rozbudową drogi gminnej przy ul. Pogodnej,

📌Klub Sportowy Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka – 60 tys. zł,

📌Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Krynki – 30 tys. zł.

Sylwia Matuk

zdjęcia: UM w Dąbrowie Białostockiej