馃懇馃徎鈥嶐煔扺yszkolonym druhom potrzebny jest najlepszy sprz臋t 馃殥

Przekazanie nowego samochodu ratowniczo – ga艣niczego jednostce OSP w Kamiennej Starej by艂o bardzo uroczyste. Wsp贸lnie 艣wi臋towali okoliczni mieszka艅cy, samorz膮dowcy i druhowie.

鈥淲 celu zwi臋kszenia mo偶liwo艣ci operacyjno – technicznych jednostek ochrony przeciwpo偶arowej, w uznaniu za ofiarn膮 s艂u偶b臋 i gotowo艣膰 do niesienia pomocy i ratowania 偶ycia, Komenda G艂贸wna PSP, Podlaski Urz膮d Wojew贸dzki, Urz膮d Marsza艂kowski Wojew贸dztwa Podlaskiego, Powiat Sok贸lski, Gmina D膮browa Bia艂ostocka, darczy艅cy, przekazuj膮 OSP Kamienna Stara 艣redni samoch贸d ratowniczo – ga艣niczy GBA.鈥 – tak brzmia艂 akt przekazania wozu, kt贸rego dokument wr臋czono na r臋ce druha Tomasza Kirejczyka, Prezesa Jednostki OSP Kamienna Stara. Natomiast kluczyki i dow贸d rejestracyjny nowego wozu przekazano Mateuszowi Kirejczykowi, kierowcy tej偶e jednostki.

Druh Karol Karpienia, dow贸dca uroczysto艣ci, cz艂onek Zarz膮du jednostki OSP w Kamiennej Starej, z艂o偶y艂 meldunek rozpoczynaj膮cy uroczysto艣膰. Przyj膮艂 go brygadier Marcin Bielakowicz, zast臋pca Podlaskiego Komendanta Wojew贸dzkiego PSP.\

Nowe wyposa偶enie b臋dzie s艂u偶y膰 stra偶akom ochotnikom z Kamiennej Starej, mieszka艅com tej miejscowo艣ci, ale te偶 ca艂ej gminie D膮browa Bia艂ostocka, gminom s膮siednim i Biebrza艅skiemu Parkowi Narodowemu.

– To nowoczesny sprz臋t, kt贸ry pozwoli naszym stra偶akom bezpiecznie wyjecha膰 i wr贸ci膰 z misji, do kt贸rych s膮 powo艂ywani w nocy, w dzie艅, o ka偶dej porze, by pomaga膰 i s艂u偶y膰 ludziom – rozpocz膮艂 uroczysto艣膰 Artur Gajlewicz, Burmistrz D膮browy Bia艂ostockiej.

Przypomnia艂, 偶e dotychczas nie by艂o tak ogromnych 艣rodk贸w, zar贸wno na OSP, jak i na PSP, z jakich mo偶na korzysta膰 w ostatnich latach obecnej kadencji samorz膮dowej i rz膮dowej. Gajlewicz podzi臋kowa艂 s艂u偶bom rz膮dowym za ich zaanga偶owanie, ogromne wsparcie na ka偶dym szczeblu zada艅 Gminy D膮browa Bia艂ostocka i we wszystkich sprawach, kt贸re dotykaj膮 jej mieszka艅c贸w.

– Dzi臋kujemy za ogromn膮 przychylno艣膰 r贸wnie偶 Powiatowi Sok贸lskiemu, kt贸ry wspiera nas w dzia艂aniach. Starosta Piotr Re膰ko ma stra偶ak贸w bardzo blisko serca i chce, aby jednostki z terenu powiatu sok贸lskiego stale si臋 rozwija艂y. Dzi臋kuj臋 ca艂ej Radzie Miejskiej w D膮browie Bia艂ostockiej na czele z jej Przewodnicz膮cym Adamem Wojteczko, a w szczeg贸lno艣ci El偶biecie Adamowicz – przemawia艂 Burmistrz Artur Gajlewicz.

Gospodarz przywita艂 go艣ci zebranych na ziemiach d膮browskich, w Kamiennej Starej, przed ko艣cio艂em 艣w. Anny, najstarszym drewnianym ko艣ci贸艂kiem w woj. podlaskim. A byli w艣r贸d nich m.in.: ks. Andrzej Horaczy, Dziekan Dekanatu D膮browa Bia艂ostocka, kt贸ry w dniu przekazania sprawowa艂 eucharysti臋 i modli艂 si臋 za stra偶ak贸w, r贸wnie偶 tych, kt贸rzy ju偶 odeszli, Dariusz Piontkowski, Sekretarz Stanu w MEN, Bogus艂awa Szczerbi艅ska, Wicewojewoda Podlaski, Romuald Gromacki, Cz艂onek Zarz膮du Powiatu Sok贸lskiego, Micha艂 Stupak, przedstawiciel darczy艅c贸w, przedstawiciele PSP i innych s艂u偶b mundurowych, cz艂onkowie OSP, ich rodziny, sympatycy oraz mieszka艅cy Kamiennej Starej i okolic.

– Ci ludzie zostawiaj膮 swoje obowi膮zki domowe i biegn膮 po to, by pom贸c ludziom. Ten w贸z jest naszym podzi臋kowaniem dla nich – Gajlewicz m贸wi艂 o druhach OSP Kamienna Stara. Burmistrz podkre艣li艂, 偶e nowy w贸z jest dowodem na to, 偶e mo偶na porozumie膰 si臋 na ka偶dym szczeblu samorz膮dowym i rz膮dowym, aby wsp贸lnie realizowa膰 ogromnie potrzebne zadania.

Podczas uroczysto艣ci odczytano list gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka, Komendanta G艂贸wnego PSP. A Brygadier Marcin Bielakowicz, zast臋pca Podlaskiego Komendanta Wojew贸dzkiego PSP, w swoim przem贸wieniu zauwa偶y艂, 偶e obecnie OSP to formacje z coraz bardziej profesjonalnym sprz臋tem i wyszkoleniem. Zapewni艂, 偶e PSP b臋dzie si臋 nadal stara艂a o takie szkolenia i 膰wiczenia dla ochotnik贸w. Bielkowicz odczyta艂 list od st. bryg. Sebastiana Zdanowicza, Podlaskiego Komendanta Wojew贸dzkiego PSP.

Dariusz Piontkowski, Sekretarz Stanu w MEN przypomnia艂, 偶e bezpiecze艅stwo jest jedn膮 z podstawowych potrzeb cz艂owieka, a zapewnienie go, jednym z podstawowych obowi膮zk贸w pa艅stwa. Dlatego polski rz膮d od kilku lat przeznacza bardzo du偶e 艣rodki na zapewnienie bezpiecze艅stwa wszystkim obywatelom.

Bogus艂awa Szczerbi艅ska, Wicewojewoda Podlaski, zwr贸ci艂a uwag臋, 偶e na uroczysto艣膰 przekazania samochodu stra偶ackiego w Kamiennej Starej, kt贸ra jest niewielk膮 miejscowo艣ci膮, przyby艂o mn贸stwo ludzi. Co znaczy, 偶e jest to bardzo wa偶ne wydarzenie dla ca艂ej spo艂eczno艣ci. Przypomnia艂a te偶, 偶e zaw贸d stra偶aka cieszy si臋 nieustannie najwi臋kszym zaufaniem spo艂ecznym.

Romuald Gromacki, Cz艂onek Zarz膮du Powiatu Sok贸lskiego, wspomnia艂 o tym, jak bardzo zmieni艂 si臋 i rozszerzy艂 zakres dzia艂a艅 stra偶ak贸w. Nie s膮 to ju偶 tylko po偶ary, ale te偶 wypadki komunikacyjne, walka z 偶ywio艂ami i wiele innych zdarze艅 zagra偶aj膮cych zdrowiu i 偶yciu, nie tylko ludzi, ale te偶 zwierz膮t. Stwierdzi艂, 偶e nawet najlepiej wyszkoleni druhowie to za ma艂o, 偶eby zmierzy膰 si臋 z takimi zagro偶eniami. Potrzebny jest te偶 nowoczesny, niezawodny sprz臋t.

Patrycja A. Zalewska

Fot. Mateusz J. Zajczyk