Obchody Patrona Szkoły w Zespole Szkół w Suchowoli

„Tylko ten może zwyciężać zło, kto sam bogaty jest w dobro”
                                                                          bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Obchody Patrona Szkoły, bł. ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym, odprawionej przez ks. Tomasza Małyszko,  proboszcza. Następnie złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki w Parku Miejskim w Suchowoli. Z ramienia Powiatu Sokólskiego wieniec złożyli Piotr Rećko, starosta sokólski, Bożena Jolanta Jelska-Jaroś, członek zarządu i Anna Marta Aniśkiewicz, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych.

Uroczysta Akademia związana z obchodami Dnia Edukacji Narodowej, ślubowaniem klas pierwszych  i 37. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbyła się na hali sportowej Zespołu Szkół  w Suchowoli. Wydarzeniu przyświecały wspaniałe akompaniamenty w wykonaniu Orkiestry Dętej, pod batutą Jarosława Szczerby.

19 października 1984 r. ksiądz Jerzy Popiełuszko poniósł męczeńską śmierć, dlatego w tym dniu w sposób szczególny uczniowie wraz z nauczycielami Zespołu Szkół w Suchowoli, wspominają swojego patrona. Ku uczczeniu pamięci o błogosławionym odtworzona została akademia pt. „Śladami ks. Popiełuszki”, przypominająca jego życiorys.

Zapytaliśmy uczniów jak postrzegają ks. Popiełuszkę i czy wiedza o nim jest im przekazywana. 

– Ks. Jerzego postrzegamy przede wszystkim jako patrona naszej szkoły. Jego osoba jest niezwykle ciekawa. Niejednokrotnie pokazywał, iż dobro może przezwyciężyć zło. Jest człowiekiem, którego my młodzi powinniśmy naśladować, ponieważ uczył i przypominał czym jest miłość, wiara, dobro, ludzka godność i moralność. Na lekcjach historii, polskiego czy religii mogliśmy usłyszeć, że kiedy zaczynał mówić wokół zapadała cisza, a słowa przez niego wypowiadane jednoczyły i dodawały otuchy – powiedziała Amanda, uczennica III klasy liceum.

Michał, również z III klasy liceum, dodał iż Popiełuszko był osobą bardzo wrażliwą, ambitną. Zawsze obowiązkowy, uczynny, wrażliwy, a uśmiech nie schodził z jego twarzy. Powinniśmy, my młodzi brać  z niego przykład, bo często tych wartości nie rozumiemy i ich nie posiadamy.

– Pomimo prześladowań, nigdy nie bał się walczyć o zamierzone cele, o ludzkość – dopowiedziały Emilia i Wiktoria, pierwszoklasistki

Suchowolskiej młodzieży  ksiądz Jerzy jawi się jako wybitny działacz niepodległościowy, z ogromnym szacunkiem do człowieka i wielką odwagą w obronie swoich przekonań. 

Po akademii odbyło się ślubowanie uczniów pierwszych klas  i złożenie przysięgi na sztandar Liceum w Suchowoli przez ich przedstawicieli. 

– Drodzy uczniowie, od tej chwili należycie w pełni do społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół w Suchowoli. Życzę wam, aby wasz czas w naszej szkole, był czasem pełnego rozwoju intelektualnego, społecznego, duchowego. Życzę wam sukcesów w nauce, wspaniałych przyjaźni, niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Niech dobro, sprawiedliwość, odwaga, męstwo, szacunek do innych i wolność prowadzą Was przez życie – przemówiła Małgorzata Karczewska, Dyrektor Zespołu Szkół w Suchowoli. 

Z ust wszystkich uczniów nauczyciele usłyszeli podziękowania za wyjaśnianie wszystkiego, co jest dla nich tajemnicą, za to, co zdołali już odkryć i poznać. I za to, że byli ich przewodnikami, za pomoc w odkrywaniu mocnych stron, wspólną radość z odnoszonych sukcesów i wsparcie w trudnych chwilach.

Małgorzata Karczewska dziękując nauczycielom  za trud i zaangażowanie w tej wspaniałej i zarazem trudnej misji, jaką jest wychowanie i nauczanie młodego człowieka, życzyła kadrze, aby sukcesów nigdy nie zabrakło, a z porażkami dało się uporać. Po czym wręczyła nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym nagrody Dyrektora, za trud pracy na rzecz szkoły. 
Wyróżnieni zostali: Wioleta Malinowska, Jolanta Bernatowicz, Jerzy Sienkiewicz, Paulina Pawełko, Emilia Karp, Danuta Rusel, Agnieszka Bielec, Bożena Jaroszewicz, Tadeusz Janczylik, Agnieszka Ruter, Krystyna Mikołajczyk, Anna Sienkiewicz, Elżbieta Szubzda, Jacek Pośpiech.

– Macie tu tyle wyjątkowych elementów, które tworzą szkołę, macie bohatera narodowego, który jest Patronem Szkoły, co samo w sobie już jest ogromnym wyróżnieniem. Byliśmy właśnie świadkami, jak w znakomity sposób można celebrować pamięć o kimś, w tym przypadku o ks. Jerzym Popiełuszce. Kolejną wyjątkową częścią tej szkoły jest kadra nauczycielska, drzemie w Was ogromny zapał do pracy z młodzieżą i widać to w wielu aspektach, nie tylko naukowych ale sportowych czy muzycznych. Nie ma szkoły bez uczniów, a Wy kochani pierwszoklasiści jesteście naszą chlubą i czujcie się w murach tej szkoły dobrze i przeżyjcie w nich najwspanialsze chwile w swoim życiu. Jeżeli wasza aktywność i chęci będą ukierunkowane na jakieś działania, do których będzie potrzebne nasze wsparcie, jako organu prowadzącego to je otrzymacie – przemówił do zebranych Piotr Rećko, starosta sokólski.

Z rąk Starosty zostały wręczone stypendia dla najlepszych uczniów. Znależli się wśród  nich: Aleksandra Zofia Szubzda, Matyld Zyzula, Karolina Sieńko, Marta Wićko, Gabriela Masłowska, Martyna Lewantowicz, Anna Makświej, Patrycja Turel, Anna Bojarzyńska, Julia Rafałowska, Joanna Bernatowicz, Katarzyna Bolesta, Amanda Wysocka, Julia Żukowska, Urszula Ryżewska, Gabriela Jarmoszko, Wiktoria Fiedorowicz, Bartosz Malinowski, Ewa Fiedorczyk, Natalia Karpowicz, Sebastian Hajkowski, Kamila Sławińska, Ewelina Franciszkowicz, Żaneta Huściło, Michał Jaroma.

Uroczyste obchody w Zespole Szkół w Suchowoli zwieńczyły wspaniałe występy w wykonaniu mażoretek, przy dźwiękach Orkiestry Dętej tejże szkoły.

Oprac. Sylwia Matuk,

Fot. Marcin Pogorzelski

 

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top