Dariusz Żołądkowski, dyrektor ZSR w Sokółce mówi, że można nazwać ich pasjonatami

– Od najmłodszych lat z siostrą bawiłam się w piaskownicy w gotowanie. Używałyśmy do tego wody, piasku, kamyków. Udawałyśmy wówczas, że jesteśmy kucharkami – mówi Dominika Kiszuk, kl. II Technikum Gastronomicznego w Sokółce, biorąca udział w eliminacjach do konkursu „Gotuj z klasą”.

Trzecia edycja tego konkursu odbyła się w Zespole Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego – Hubala w Sokółce. Dominika Kiszuk i Wojciech Backiel zakwalifikowali się do finału. Młodzież do konkursu przygotowała Dorota Gudalewska, nauczyciel przedmiotów zawodowych.

– Jestem pod wielkim wrażeniem waszego profesjonalizmu, waszej zdolności kulinarnej. Tego, jak potraficie z produktów regionalnych wykonać niesłychanie smaczne dania – gratulował laureatom Jerzy Białomyzy, Wicestarosta Powiatu Sokólskiego.

Organizatorem „Gotuj z klasą” jest Województwo Podlaskie. W tym roku na talerzach jury pojawiła się babka ziemniaczana, przystawka i deser. Młodzi kucharze przystępując do konkursu musieli wykazać się inwencją, znajomością kulinarnych tradycji oraz kreatywnością.

Przygotowane przez nich potrawy oceniali: Wiesława Burnos, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Jerzy Białomyzy, Wicestarosta Powiatu Sokólskiego oraz Dariusz Żołądkowski, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce.

W eliminacjach wystartowali uczniowie trzynastu szkół ponadpodstawowych o profilu gastronomicznym, z województwa podlaskiego, z czego cztery zespoły z naszego powiatu. Sokólscy laureaci zgodnie twierdzą, że ich pasja do gotowania pojawiła się już w wieku wczesnodziecięcym. Wtedy to rodzice i dziadkowie, podczas wspólnie spędzonego czasu w kuchni, zaszczepili w nich pasję do gotowania.

– Poprzez ten konkurs chcemy wydobyć tradycyjne smaki, przepisy, które są przekazywane w każdym domu z pokolenia na pokolenie, a jednocześnie są poprzez tę młodzież wzbogacane i urozmaicane – podkreślała Wiesława Burnos.

Opr. Elżbieta Rapiej

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Przewiń do góry