Debata ” Sokólszczyzna 2030″

,Dla jednych Sokólszczyzna jest końcem Polski i w wielkich aglomeracjach miejskich nazywana jest Polską B. Dla przedsiębiorców myślących o ekspansji na rynki wschodnie jest za to bramą do Białorusi, a później do gigantycznego rynku Rosji i Unii Eurazjatyckiej. Dzisiaj mamy największy kryzys w stosunkach polsko – białoruskich. Jak sytuacja polityczna przełoży się na sytuację gospodarczą Sokólszczyzny? „
W dniu dzisiejszym w siedzibie Metal-Fachu odbyła się Debata „Sokólszczyzna 2030: Przyszłość gospodarcza regionu”, którą prowadził Karol Wasilewski. Wzięli w niej udział Starosta Sokólski Piotr Rećko, Radny Województwa Podlaskiego Paweł Wnukowski, Dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego Mariusz Dąbrowski, właściciel Metal-Fachu Jacek Kucharewicz oraz prezes Agroma- Sokółka Paweł Bielawski. Organizatorem była Agencja Rozwoju Regionalnego „Ares” przy współpracy z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku oraz Starostwa Powiatowego w Sokółce.
Całe wydarzenie rozpoczęło się o godz.11:00 w Starostwie Powiatowym w Sokółce rozdaniem nagród w konkursie „Pierwszy Biznes z ARES-em”. Wzięli w nim udział Starosta Sokólski Piotr Rećko, Wicestarosta Jerzy Białomyzy, Radny Województwa Podlaskiego Paweł Wnukowski, Dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego Mariusz Dąbrowski, Dyrektor Zespołu Szkół w Sokółce Anetta Zubrzycka oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej Jarosław Budnik.
Podczas debaty zostały poruszone m.in. temat intermodalnego terminalu kolejowego, przyszłości Sokólszczyzny w dobie trudnych warunków z Białorusią czy rozwój gospodarczy regionu – jakie branże są przyszłością, jak będzie wyglądał duży biznes, rynek pracy, wzrost wynagrodzeń.
Mariusz Dąbrowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego mówił: „ Sokółka leży idealnie między Białymstokiem a Grodnem. Dzieli je granica celna a jak wiadomo każda granica jest jakąś barierą, a czy ta bariera uniemożliwi nam współpracę czy obie strony będą na tym zarabiać. Na pewno trzeba tę granicę udrażniać i moi koledzy z Sejmiku Województwa Podlaskiego pracują nad tym. Paweł Wnukowski, kiedy został radnym bardzo aktywnie zabiegał o przejście w Lipszczanach, niestety pandemia trochę pokrzyżowała plany. Firmy w województwie podlaskim potrzebują pracowników z zewnątrz”.
Sokólszczyzna rolnictwem stoi. W czasie debaty został poruszony temat tej istotnej gałęzi gospodarki, która zmieniła się w naszym kraju nie do poznania. Kiedyś rolnictwo kojarzyło się z niedofinansowaną wsią, dziś to najbardziej innowacyjny segment gospodarki, a wciąż niedoceniany w mainstreamie.
„Na Sokólszczyźnie są największe zakłady w branży rolniczej. Mamy Metal – Fach, olbrzymi zakład, który daje zatrudnienie dla setek osób na terenie Powiatu Sokólskiego. Rolnictwo zmieniło się diametralnie, dzięki dopłatom rolniczym, zmieniającym się rynkom i wielu innym czynnikom. Gospodarstwo Rolne Wilczewskich – gigantyczny zakład pracy, który w sezonie zatrudnia 4 tys. osób, z czego połowa przyjeżdża ze wschodniej granicy. Branża rolnicza i rolnicy z Powiatu Sokólskiego to w tej chwili młodzi, nowocześni ludzie. Mamy nadzieję, że ta branża rolnicza będzie się tu, na naszym terenie cały czas rozwijać.” – mówił Starosta Sokólski Piotr Rećko
Zapraszamy do obejrzenia całej transmisji na żywo z debaty „Sokólszczyzna 2030: Przyszłość gospodarcza regionu”:https://www.youtube.com/watch?v=Qlk9bvLuzls
opr. KG na podstawie tekstu Karola Wasilewskiego
fot. KG

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top