W ramach trzeciej edycji programu „Kapliczki Podlaskie – ocalić od zapomnienia” Stowarzyszenie „Towarzystwo Ziemia Sokólska” otrzymało dofinansowanie ze środków Województwa Podlaskiego na realizację dwóch projektów: „Przydrożna kapliczka w Gliniszczu Wielkim – symbolem wiary pokoleń powiatu sokólskiego” oraz „Kapliczka w Dubnicy Kurpiowskiej”.
Celem głównym realizacji projektów jest podniesienie świadomości o małych obiektach architektury sakralnej, które mają szczególne znaczenie historyczne i religijne dla mieszkańców powiatu sokólskiego. Dzięki pracom konserwatorskim, restauratorskim czy robotom budowlanym zostaną ocalone.
Murowana kapliczka ku czci Matki Bożej w Gliniszczu Wielkim jest jedną z najstarszych kapliczek ołtarzowych na terenie powiatu sokólskiego. Została zbudowana przez miejscowego murarza Buleja w 1925 roku i wyróżnia się unikalną architekturą – została wzniesiona na planie koła, co jest nietypowe wśród kapliczek ołtarzowych, zazwyczaj budowanych na planie prostokąta. W jej froncie znajduje się wnęka, w której umieszczona jest figurka Matki Bożej, przyniesiona piechotą z Grodna przez panią Albinę Olechno.
Kapliczka w Dubnicy Kurpiowskiej ma jeszcze bardziej ciekawszą historię. Powstała od podstaw w 1929 roku, z inicjatywy osadników Kurpiowszczyzny, którzy osiedlili się w tym miejscu. Historia Dubnicy była tragiczna – w 1944 roku znalazła się ona na terenie ZSRR, a po korekcie granicy w 1948 roku część wsi powróciła do Polski. Podzielona przez granicę, wieś stopniowo się wyludniała. W czasie II wojny światowej, w latach 1941 i 1944, front przeszedł przez Kuźnicę, a osada dwukrotnie została zniszczona przez działania wojenne, co doprowadziło do znacznego zmniejszenia jej populacji. Dziś pozostała z niej jedynie kapliczka, na której umieszczony jest napis: „Pamiątka osadzenia osadników kurpiowskich. Dubnica Kurpiowska. R. 1931 m. VIII.”
– Od 1989 roku staraliśmy się odnowić pamiątkę po naszych przodkach. Cieszę się, że dzięki staraniom Powiatu Sokólskiego oczekiwania dawnych mieszkańców osady zostaną spełnione – nie krył swej radości Krzysztof Zysk, wnuk Romana i Stanisławy, pierwszych osadników Dubnicy Kurpiowskiej.
Łączna kwota dofinansowania wynosi 19 200 zł.
Krzysztof Promiński
fot. Piotr Białomyzy