Gdzieś w środku lasu

Jest takie miejsce w Puszczy Knyszyńskiej, w Nadleśnictwie Czarna Białostocka, Leśnictwie Bogusze, gdzie jeszcze 20 lat temu była leśna polana i bagienko z wybijającym źródłem, które okoliczni mieszkańcy potocznie nazywali “użok/urzok”. Pewien młody leśniczy wymyślił sobie, że skoro w całym leśnictwie nie ma cieku wodnego, warto byłoby w tym miejscu wykopać staw, który służyłby za punkt czerpania wody w razie pożaru lasu. Po jakimś czasie stwierdzi

ł, że skoro jest staw, trzeba wpuścić do niego ryby, a kiedy łowi się ryby dobrze jest przysiąść czasem gdzieś pod dachem ze znajomymi – tak powstała pierwsza, pojedyncza wiata, która po kilku już remontach stoi w swoim pierwotnym miejscu.

Ówczesny Nadleśniczy Nadleśnictwa Czarna Białostocka Kazimierz Antowski, który od początku zaaprobował pomysł leśniczego, widząc jak leśna polana pięknieje, wymyślił, że trzeba w tym miejscu zorganizować Jubileusz 80-lecia Lasów Państwowych. Wówczas powstała duża wiata w kształcie litery C, murowany grill i palenisko z rusztem. To był rok 2004.
Nad staw zaglądało coraz więcej osób, organizowano tu kameralne spotkania w gronie rodzinnym czy koleżeńskim, ale też większe uroczystości, przyjęcia, narady czy zajęcia edukacyjne, zimą kuligi. Coraz częściej zaglądali tu spacerowicze, rowerzyści, biegacze czy osoby uprawiające nordic walking, a także wędkarze. Miejsce stawało się coraz bardziej znane i pożądane.
W tym roku ten sam leśniczy, już 20 lat starszy, choć wciąż młody duchem, postanowił sobie, że zrealizuje pomysł, który od dawna chodził mu po głowie i umieści przy stawie dwie kapliczki – św. Hubert i św. Jana Gwalberta. Skoro będą kapliczki, wypadłoby też postawić krzyż i głaz, który będzie służył za ołtarz… tym bardziej, że już wcześniej były tu odprawiane nabożeństwa z okazji Spotkań Hubertowskich. Pomysł Leśniczego Leśnictwa Bogusze Czesława Poskrobko – bo o nim mowa, zyskał aprobatę obecnego Nadleśniczego Nadleśnictwa Czarna Białostocka Janusza Samociuka.
Jak pomyślał, tak zrobił… i jak 20 lat wcześniej udało mu się bez problemu zebrać grono przyjaciół, którzy pomogli mu w tej realizacji. Wśród nich byli: właściciel tartaku w Nowej Rozedrance Krzysztof Amielan, który przygotował materiał na olbrzymi, dębowy krzyż, rzeźbiarz Marek Szyszko – autor pięknych kapliczek patronów leśniczych i myśliwych, kamieniarz Sławomir Szyszko, który podarował olbrzymi głaz na ołtarz, złota rączka Wojciech Dzienis, dzięki któremu wszystkie elementy leśnego ołtarza stoją solidnie na swoim miejscu, Podleśniczy Jarosław Saniukowicz uczestniczący we wszystkich pracach, oraz wielu ludzi związanych z lasem, którzy przygotowywali teren pod i wokół ołtarza. Oczywiście nie można pominąć udziału Nadleśniczego Czarna Białostocka Janusza Samociuka, który dopingował przedsięwzięciu i sfinansował je w dużej części.
2 lipca 2021 r. na terenie leśnego obiektu turystyczno-rekreacyjnego w uroczysku Podkantorówka – Leśnictwo Bogusze, Nadleśnictwo Czarna Białostocka, odbyły się uroczyste obchody Dnia Lasu połączone z oficjalnym odsłonięciem i wyświęceniem śródleśnego ołtarza i kapliczek ku czci św. Jana Gwalberta – Patrona Leśników i św. Huberta – Patrona Myśliwych.
Obchody rozpoczął Nadleśniczy Nadleśnictwa Czarna Białostocka Janusz Samociuk witając licznie zebranych gości, których nie wystraszyła ani ulewa, ani burza przetaczająca się nad puszczą. Okoliczności przyrody towarzyszące uroczystościom nie pozwolą ich uczestnikom zapomnieć tego dnia. Na początku Nadleśniczy wraz z Małgorzatą Woronko Prezes Towarzystwa Miłośników Czarnej Białostockiej i Okolic oraz Jackiem Sakowiczem Dyrektorem Centrum Kultury Łowieckiej i Leśnej wręczyli Medale Św. Jana Gwalberta – za zasługi dla dobra lasu oraz kultury leśnej: Starszemu Specjaliście Służby Leśnej Piotrowi Maciulewskiemu, Generałowi bryg. SG w st. spocz. Włodzimierzowi Grycowi, rzeźbiarzowi Markowi Szyszko, Leśniczemu Leśnictwa Bogusze Czesławowi Poskrobko, Podleśniczemu Leśnictwa Bogusze Jarosławowi Saniukowiczowi, Krzysztofowi Amielanowi i Podleśniczemu seniorowi Marianowi Baranowskiemu.
Św. Jan Gwalbert został ogłoszony patronem leśników 12 stycznia 1951 r. przez Papieża Piusa XII. Na medalu widnieje cytat św. Jana Gwalberta: “Wszystko co na świecie stworzone, niby księga albo obraz, jest nam dane pod rozwagę”.
Jan Gwalbert urodził się w 995/1000 r. zmarł 12 lipca 1073 r. w Passigniano pod Florencją. Kanonizowany został w 1193 r. przez papieża Celestyna III. Jan Paweł II w lipcu 1987 roku w Dolomitach podczas homilii wygłoszonej dla leśników w następujących słowach przypomniał postać patrona: „(…) za sprawą tajemniczego działania łaski dał heroiczne świadectwo cnoty przebaczenia i poświęcił się Bogu w życiu kontemplacyjnym… (…) w zaciszu Vallombrosa, gdzie założył wspólnotę monastyczną benedyktynów… Jak podają najdawniejsze świadectwa, Jan Gwalbert, wierny zawołaniu „Módl się i pracuj”, wraz ze swymi współbraćmi poświęcił się w leśnym zaciszu Apeninów Toskańskich modlitwie i sadzeniu lasów. Oddając się tej pracy uczniowie św. Jana Gwalberta poznawali prawa rządzące życiem i wzrostem lasu. W czasach, kiedy nie istniała jeszcze żadna norma dotycząca leśnictwa, zakonnicy z Vallombrosa, pracując cierpliwie i wytrwale, odnajdywali właściwe metody pomnażania leśnych bogactw” („L’Osservatore Romano” 8, 1987).
Następnie odbyła się msza św. celebrowana przez ks. kan. Józefa Piotra Poskrobko Proboszcza i Kustosza Bazyliki Mniejszej p.w. Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni, Dziekana Łochowskiego, Diecezjalnego Duszpasterza Leśników i Kapelana Myśliwych oraz ks. Stanisława Chima Proboszcza Parafii p.w. św. Jerzego w Janowie, Kapelan Leśników Polskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Na koniec nabożeństwa kapłani poświęcili kapliczki z figurami patronów, krzyż ołtarz, obraz św. Jana Gwalberta i Matki Boskiej Gromnicznej.
Z ramienia Starosty Sokólskiego Piotra Rećko na uroczystości przybyli Daniel Supronik Dyrektor Wydziału Finansowego w Starostwie Powiatowym w Sokółce oraz Tomasz Tolko Dyrektor Wydziału Organizacyjnego w Starostwie Powiatowym w Sokółce. Obaj panowie są również Radnymi Rady Gminy w Sokółce. Ponadto Tomasz Tolko pełni funkcję Sołtysa w miejscowości Bogusze i jest zagorzałym wielbicielem i częstym bywalcem szlaków wiodących przez Puszczę Knyszyńska na terenie Leśnictwa Bogusze. Daniel Supronik i Tomasz Tolko wręczyli Nadleśniczemu Nadleśnictwa Czarna Białostocka podziękowanie na którym Starosta Sokólski w imieniu swoim i całej społeczności Powiatu Sokólskiego składa podziękowania za: “Dotychczasową owocną, harmonijną współpracę z Powiatem Sokólskim, nieoceniony wkład w dbałość o lasy naszego powiatu oraz znajdującą się na ich terenie infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną i drogową, która służy zarówno naszym mieszkańcom jak i turystom, promując piękną przyrodę, będąca wielkim skarbem naszej Małej Ojczyzny.” – podpisał: Starosta Sokólski Piotr Rećko wraz z całym Zarządem Powiatu oraz Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego Krzysztof Krasiński. Do podziękowania dołączono kosz upominkowy, w którym były min. pozycje książkowe wydane przez Powiat Sokólski: „Powiat Sokólski. Dziedzictwo historyczno-kulturowe.” i album fotograficzno-poetycki: “„Jak tu nie pisać wierszy? Tyle piękna na około – POWIAT SOKÓLSKI”.
Wśród blisko setki gości, byli sami zacni goście, lecz trudno ich wszystkich wymienić z imienia i nazwiska. Wśród nich pracownicy Lasów Państwowych na czele z Zastępcą Dyrektora RDLP w Białymstoku ds. ekonomicznych Dawidem Iwaniukiem, w/w Nadleśniczym Nadleśnictwa Czarna Białostocka Januszem Samociukiem, Zastępcą Nadleśniczego Nadleśnictwa Czarna Białostocka Jerzym Protasiewiczem, byłym Nadleśniczym Nadleśnictw Czarna Białostocka Kazimierzem Antowskim i byłym Zastępcą Nadleśniczego Nadleśnictwa Czarna Białostocka Edmundem Sarnowskim. Reprezentanci braci łowieckiej: Łowczy Okręgowy PZŁ w Białymstoku Dariusz Krasowski, były Prezes Okręgowego Zarządu PZŁ w Białymstoku Jarosław Żukowski, przedstawiciele Zarządu Koła Łowieckiego “Knieja” – Prezes Przemysław Krysztopik i Łowczy Adam Cylwik. Przedstawiciele służb mundurowych: Komendant Powiatowy Policji w Sokółce Sławomir Kołakowski, Zastępca Komendanta Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Sokółce Dariusz Łukaszewicz, delegat z Placówki SG w Kuźnicy. Przedstawiciele Zakładów Usług Leśnych, przyjaciele gospodarzy i ci, którzy przyczynili się do rozwoju tej przyjaznej przystani w Leśnictwie Bogusze.
Uroczyste odsłonięcie ołtarza ku czci św. Jana Gwalberta i św. Huberta, zbiegło się w czasie z ustanowieniem przez Dyrektora Generalnego LP dnia 12 lipca – Dniem Leśnika, w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe – zarządzenie nr 39 z dnia 9 czerwca 2021 r. 12 lipca jest datą śmierci św. Jana Gwalberta.
Zastępca Dyrektora RDLP w Białymstoku z wielkim uznaniem wyraził się o podtrzymywaniu tradycji i kultury leśnej oraz propagowaniu jej w tak żywy, materialny sposób.
Miejsca takie jak to tworzy się dla ludzi, mają służyć wszystkim – podkreślił gospodarz Leśnictwa Bogusze Leśniczy Czesław Poskrobko.
Patrycja A. Zalewska

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top