Trwa remont kapliczki w Dubnicy Kurpiowskiej, która jest usytuowana przy samym pasie granicznym z Białorusią.
Wybudowano ją w 1931 r. z inicjatywy osadników Kurpiowszczyzny. Pierwsi z nich przybyli tam dwa lata wcześniej, kolejni dotarli w 1935 r. Historia Dubnicy była tragiczna – w 1944 r. znalazła się ona na terenie ZSRR, a po korekcie granicy w 1948 r. część wsi powróciła do Polski. Podzielona przez granicę miejscowość stopniowo się wyludniała. W czasie II wojny światowej – w latach 1941 i 1944 – przez Kuźnicę przeszedł front, a osada dwukrotnie została zniszczona przez działania wojenne, co doprowadziło do znacznego zmniejszenia jej populacji.
Dziś pozostała z niej jedynie kapliczka, która niegdyś stała w środku wsi, umieszczony jest na niej napis „Pamiątka osadzenia osadników kurpiowskich. Dubnica Kurpiowska. R. 1931 m. VIII.”
Potomkowie pierwszych osadników, od 1989 r. starali się odnowić pamiątkę pozostawioną przez swoich przodków. Udało im się to dopiero teraz.
– Cieszę się, że dzięki staraniom powiatu sokólskiego i środkom z województwa podlaskiego oczekiwania dawnych mieszkańców osady zostaną spełnione – mówi Krzysztof Zysk, wnuk Romana i Stanisławy, pierwszych osadników Dubnicy Kurpiowskiej.
On oraz inni spadkobiercy dziedzictwa pierwszych osadników, a także okoliczni mieszkańcy, biorą czynny udział w pracach przy odnawianiu kapliczki. Zaczęli od zbicia starej posadzki wokół niej, wyrównania terenu i wyłożenia go kamieniami. Płatkami złota tzw. szlagmetalem pozłocono litery i wnęki. Wyczyszczono i pomalowano ogrodzenie. Oczyszczono też kapliczkę przed dalszymi pracami.
– Bardzo się cieszę, że tak wielu ludzi zaangażowało się w odrestaurowanie tego miejsca. Zaraz minie 100 lat od czasu kiedy kapliczka powstała i dzięki tym wszystkim ludziom, może postoi przez kolejne 100 – z radością mówił Krzysztof Zysk.
Dzisiaj grupa ludzi dobrej woli będzie kończyła malowanie ogrodzenia. Montują też pasyjkę, wysypują przyległy teren płukanymi kamieniami i sadzą krzewy ozdobne.
W ramach trzeciej edycji programu „Kapliczki Podlaskie – ocalić od zapomnienia” Stowarzyszenie „Towarzystwo Ziemia Sokólska” otrzymało dofinansowanie ze środków Województwa Podlaskiego na realizację dwóch projektów: „Przydrożna kapliczka w Gliniszczu Wielkim – symbolem wiary pokoleń powiatu sokólskiego” oraz „Kapliczka w Dubnicy Kurpiowskiej”. Celem głównym realizacji projektów jest podniesienie świadomości o małych obiektach architektury sakralnej, które mają szczególne znaczenie historyczne i religijne dla mieszkańców powiatu sokólskiego. Dzięki pracom konserwatorskim, restauratorskim czy robotom budowlanym zostaną ocalone.
Łączna kwota dofinansowania wynosi 19 200 zł.
Patrycja A. Zalewska-Poskrobko
Fot. Jarosław Stasiulewicz, Piotr Białomyzy.