Ks. Jerzy Popiełuszko zasługuje na to, by przypominać jego historię i przesłanie

Dzięki olbrzymiej dotacji, którą pozyskał Powiat, w Suchowoli już wkrótce pojawi się muzeum służące miejscowym i przyciągające turystów

– Dzięki tym pieniądzom powstanie przede wszystkim nowa placówka kulturalna poświęcona ks. Jerzemu Popiełuszce. Błogosławiony zasługuje na to, by przypominać jego historię, działania, postać i przesłanie. To będzie ważne miejsce nie tylko dla młodzieży z Powiatu Sokólskiego, ale też dla wszystkich odwiedzających Suchowolę – powiedział Dariusz Piontkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Sokółce podpisana została umowa na dofinansowanie przebudowy zabytkowego dawnego szpitala, w którym później mieścił się dom parafialny.

Budynek pochodzi z połowy XIX wieku. W 1985 roku ks. Stanisław Suchowolec założył w nim Izbę Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki. Potem placówka została przeniesiona w inne miejsce, ponieważ to wymagało remontu. A teraz, dzięki wynoszącemu 1,2 mln zł dofinansowaniu z Rządowego Programu Ochrony zabytków, uda się je odnowić. Dzięki temu na nowo pojawi się tu placówka, w której miejscowi i turyści będą poznawać postać tego wyjątkowego człowieka. Remont ma objąć między innymi konstrukcję ścian, stropu i dachu, a także posadzki, elewację, ściany działowe czy stolarkę okien i drzwi.

– Bardzo dziękuję Piotrowi Rećko, Staroście Sokólskiemu, za umożliwienie nam otrzymania tej dotacji. Bez niej przeprowadzenie takiego remontu zajęłoby dziesięć, a może nawet piętnaście lat – zauważył ks. Tomasz Małyszko, proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli.

Kamila Białomyzy

Fot. Jarosław Stasiulewicz

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top