Laboratoria Przyszłości

We wrześniu w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Sokółce odbyła się inauguracja rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Zgodnie z założeniami programu każda szkoła podstawowa wyposażyła swoją placówkę w sprzęty zgodnie z katalogiem wyposażania podstawowego oraz pozostałą kwotę przeznaczyła na doposażenie innych pracowni. Budżet SOSW w Sokółce z programu Laboratoria Przyszłości wyniósł 30 000 zł. Program jest realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum Gov Tech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Środki finansowe umożliwiły doposażenie pracowni krawieckiej i technicznej oraz stworzenie pracowni druku 3D. Kupiona drukarka 3D pozwoli uczniom samodzielnie projektować pomoce naukowe, wizualizować konkretne modele. Dzięki wydrukom uczestnicy zajęć poszerzą horyzonty myślowe, rozwiną kreatywność. Praca z drukiem 3D daje dużo nowych możliwości, dlatego też zamierzamy z nich korzystać w tym i kolejnych latach szkolnych. Wydrukowane zostaną modele postaci z lektur szkolnych, szczytów górskich, monet, kostki opowieści, kostki liczbowe, pomoce matematyczne, wydruki związane z historią, geografią, fizyką, i chemią oraz biologią a także takie, które można wykorzystać na zajęciach kreatywności. Wydruki poszerzą bazę dydaktyczną i uatrakcyjnią proces nabywania wiedzy i kompetencji przez uczniów SOSW.

Pracownia krawiecka wzbogaciła się o mnóstwo nowych zestawów nici, igieł, woreczków do ozdabiania, żelazka, maszyny do szycia oraz mebli przeznaczonych do przechowywania tych materiałów. Klasopracownia krawiecka poszerzy możliwości naszych uczniów w zakresie samoobsługi. Czynności wyćwiczone dzięki nowemu wyposażeniu ułatwią uczniom codzienne życie. Samodzielne drobne naprawy krawieckie swojej garderoby pomogą im dbać o własną odzież. Nabyty sprzęt pozwoli uczniom poznać oraz doskonalić technikę szycia ręcznego i maszynowego. Uczestnicy zajęć rozpoczynając od podstawowych czynności przyszycia guzika, naprawy odzieży, zszywania dziur po trochę bardziej skomplikowane np. uszycie ściereczki, fartuszka, poduszeczki na igły rozwiną swoje umiejętności w tym kierunku. Własnoręczne próby szycia na maszynie pomogą odkryć nowe zainteresowania i pozwolą poznać pracę krawcowej.

Pracownię techniczną doposażono we wkrętarki, wyrzynarki, piły, wypalarki, pistolety do kleju. Nowe narzędzia wpłyną pozytywnie na połączenie teorii z praktyką. Dzięki nim możliwe będzie pokazanie uczniom praktycznego aspektu prowadzenia zajęć z techniki i stolarstwa. Samodzielne nabywanie umiejętności praktycznych sprawi, że uczniowie będą jeszcze bardziej świadomi swoich możliwości oraz poszerzą wiedzę z zakresu orientacji zawodowej oraz poznają pracę stolarza.

We wrześniu odbyły się zajęcia wprowadzające z zakresu zasad bezpieczeństwa przy obsłudze zakupionych urządzeń oraz z zasad ich obsługi. Uczniowie przeglądali zasoby internetowe związane z drukiem 3d, krawiectwem, stolarstwem i techniką w poszukiwaniu pomysłów na ciekawe wydruki, wyszywanki oraz interesujące prace techniczne z wykorzystaniem zakupionego sprzętu. Przy pomocy aplikacji Word Art powstały chmury wyrazowe z pomysłami uczniów na najbliższe zajęcia.

Laboratoria Przyszłości to przyszłość, która rozwinie naszych uczniów w różnorodny sposób i dostarczy im jeszcze bardziej atrakcyjnej i pozytywnej stymulacji polisensorycznej i „naukowej”.

Działania uczniów SOSW w Sokółce w ramach programu Laboratoria Przyszłości będą dokumentowane na platformie Padlet po linkiem: https://padlet.com/zuzaprivate/y2yvihi1flsuexij
Zapraszamy także do śledzenia naszych poczynań na stronie internetowej ośrodka w zakładce Laboratoria Przyszłości oraz na FB szkolnym.

Z. Szarkowska-Czeczko

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci Laboratoria Przyszłości

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Przewiń do góry