„Mała ojczyzna – wielka historia. JÓZEF MARCINKIEWICZ…” – konkurs rozstrzygnięty!

Domknęliśmy pierwszy Powiatowy konkurs literacko-plastyczny ph. „Mała ojczyzna – wielka historia. JÓZEF MARCINKIEWICZ – matematyczny geniusz z Cimoszki, ofiara zbrodni katyńskiej”.
Mamy plan, aby sylwetkę Marcinkiewicza przywrócić do lokalnej, ale i szerszej zbiorowości. Format jego osoby i dokonania absolutnie na to zasługują. Najbardziej nam zależało na trafieniu z przekazem do młodzieży – stąd też pomysł Piotra Rećko, Starosty Sokólskiego by sylwetka geniusza z Cimoszki znalazła się niczym ikona popkultury na koszulkach i materiałach promocyjnych. Tu kłaniamy się autorce grafiki Annie Jakoniuk RysowAnki.


Józef Marcinkiewicz, przypomnijmy, to wybitny matematyk i filozof okresu międzywojennego, porucznik rezerwy piechoty WP, patriota oddany ojczyźnie, urodzony 1910 roku w Cimoszce (gmina Janów). Gdyby nie poczucie obowiązku wobec ojczyzny w październiku 1939 r. objąłby katedrę profesorską na Uniwersytecie Poznańskim. W historii nauki polskiej nie było dotąd tak błyskotliwej i błyskawicznej kariery naukowej. Historia obeszła się z nim straszliwie, niejako doznał „podwójnej śmierci”, fizycznej z rąk sowieckich katów w Charkowie w 1940 r i naukowej – jego nazwisko i dokonania dla matematyki polskiej podlegały do lat 90. cenzurze ze względów politycznych.


Na konkurs literacko-plastyczny napłynęło ogółem 60 prac, w tym aż 30 ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Komisja oceniająca miała miejscami kłopot, niektóre prace były bardzo wysoko technicznie, ale niestety rozmijały z tematem. Wśród nich znalazły się realizacje z pomysłem i konceptem, i takie zostały ocenione najwyżej. Zachwyciły nas prace literackie i ich poziom. Pozostajemy pod wrażaniem efektów wysiłku, jaki został włożony przez uczniów z sokólskiego SOSW. Planowana jest indywidualna wystawa w placówce.


Zanim laureaci odebrali nagrody ciekawie sylwetkę Marcinkiewcza naszkicował w swojej prelekcji Paweł Niziołek historyk z Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku, autor książki o rodzie Marcinkiewiczów. Z tego miejsca także dziękujemy za włączenie się w naszą misję przywracania pamięci o lokalnych bohaterach.


Dziękujemy serdecznie uczniom za udział, a nauczycielom za opiekę i wsparcie merytoryczne. Gratulujemy nagrodzonym!
Młodzieży, życzymy ażeby Józef Marcinkiewicz był inspiracją i swoistym wzorem w drodze do realizacji własnych pasji i talentów, a także przykładem odwagi w kroczeniu własną drogą.


Organizacja Konkursu:
Wydział promocji i Wydział Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Sokółce.


Patronat: Starosta Sokólski Piotra Rećko.


Tekst: Aneta Tumiel

Fot. Agnieszka Backiel

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top