Młodzież jest taka sama, jak przed dekadami…

– Jestem zaskoczona tym wyróżnieniem a jednocześnie cieszę się nim- powiedziała nam Anna Cilulko, której Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski wręczył dziś nagrodę za jej wieloletnią pracę dydaktyczną.

Pani Anna to nauczyciel z prawdziwą pasją i powołaniem. To wieloletnia dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego – Hubala w Sokółce (w latach 2001-2021).

Za swój wkład w rozwój placówki, za zaangażowanie i za pasję w wykonywaniu obowiązków dyrektora, 11 października, podczas uroczystości Wojewódzkich Obchodów Dnia Edukacji Narodowej, z rąk Dariusza Piontkowskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, otrzymała nagrodę Ministra.

– Uwielbiam pracę z młodzieżą. Serce rośnie, gdy się widzi rozwój swoich uczniów- podkreśla pani Anna.

Nim została dyrektorem, uczyła przedmiotów zawodowych, najpierw rolniczych, potem ekonomicznych. To pokłosie jej marzeń.  Od zawsze była związana ze szkołą, a nawet w niej mieszkała. Wszystko przez to, że ojciec był kierownikiem szkoły, mama nauczycielką. Pani Anna zaś kochała ponad wszystko wieś i z nią wiązała swoją przyszłość. Wiedziała,  jak ciężka jest praca na wsi i z czym się wiąże, mimo to chciała mieć swoje gospodarstwo. Idąc na studia wybrała rolnictwo. Kierunek ten ukończyła w Olsztynie. Jeszcze wtedy nie wiedziała, że dalej podąży już w ślad za swoimi rodzicami, ale wykształcenie pedagogiczne również zdobyła. Tak bardzo kochała przyrodę, ziemię, że po studiach wróciła do Sokółki. I wtedy obudził się w niej duch pracy z młodzieżą. Co prawda, wybór zawodowej ścieżki nie był podyktowany przypadkiem, ale wcześniej nie marzyła o dydaktyce.

– Teraz wiem, że praca w szkole była moim życiowym powołaniem. Miłość do wsi mi jednak nie minęła. Wyprowadziłam się na nią z Sokółki. Można powiedzieć, że dziś moje serce jest rozdarte między dwoma pasjami: wsią i młodzieżą – zaznacza laureatka.
Zaczynając pracę w szkole miała jeden cel: zaszczepić w młodych ludziach miłość do przyrody i do rolnictwa. Po latach mówi, że ma poczucie spełnienia tej misji
– Wciąż spotykam moich absolwentów, którzy zostali rolnikami lub specjalistami w instytucjach związanych z wsią i ich rozwojem, co mnie bardzo cieszy i satysfakcjonuje – podkreśla.

Przyznaje, że gdy została dyrektorem, brakowało jej pracy dydaktycznej, bo uwielbiała młodzież. Bez względu na zakres obowiązków, zawsze więc starała się być blisko niej, uczestnicząc we wszystkich szkolnych wydarzeniach czy wycieczkach. Po latach pracy z młodymi ludźmi, mówi, że dzisiejsza młodzież wiele nie różni się od tej,  którą kształciła lata temu.

– Są tak samo fajni. Kiedyś tylko mieli mniejsze oczekiwania od życia, dziś są bardziej roszczeniowi – zauważa pani Anna.

Nie zmienił się przez lata proces ich dorastania, który przechodzą na oczach nauczycieli, zaczynając szkołę średnią jako dzieci, kończąc jako dorośli ludzie. Wciąż w pierwszej klasie są zagubieni i bez względu na „panujące czasy”, tak samo dorośli na studniówkach.

– Wciąż niezmienne są ich potrzeby: wymagają uwagi, poświęcenia, uczucia, czasami pokierowania, na które często nie mogą liczyć w domu. Szkoła wczoraj i dziś jest miejscem, w którym poświęca się młodzieży czas, obserwuje ewaluacje ich wartości, charakterów. Nie ma nic piękniejszego, niż obserwowanie tych przemian – puentuje nauczycielka.
Mówi, że nie zamieniłaby swojego życia zawodowego na żadne inne. Ma tylko jedno życzenie, związane ze szkołą. Chciałaby móc jak najdłużej obserwować jej rozwój.

I tego jej życzymy!

Piotr Białomyzy

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top