„MOJA MAŁA OJCZYZNA KORYCIN” oczami wybitnej Tkaczki Dywanów Dwuosnowowych BERNARDY ROŚĆ

„MOJA MAŁA OJCZYZNA KORYCIN” oczami wybitnej Tkaczki Dywanów Dwuosnowowych BERNARDY ROŚĆ Laureatki Stypendium MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO-KULTURA W SIECI. Cz.1

Bernarda Rość wybitna tkaczka dywanów dwuosnowowych, urodzona w Korycinie, członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1986 r. w dziedzinie tkactwa dwuosnowowego, od przeszło 45 lat kultywuje rękodzielnicze tradycje tkactwa podwójnego. Pani Bernarda posiada imponujący dorobek twórczy i jest Artystką wielokrotnie docenianą za aktywną pełną pasji postawę i działalność na rzecz ocalenia i reaktywowania unikatowej podlaskiej tkaniny dwuosnowowej (m.in. Stypendium Artystyczne im. Stanisława Wyspiańskiego, Stypendia  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego, program ministerialny „Mistrz Tradycji”). W roku 2018 Twórczyni całym sercem zaangażowała się w stworzenie sali etnograficznej poświęconej tkactwu dwuosnowowemu w Parku Kulturowym Korycin – Milewszczyzna. Chętni mogą uczyć się w Ludowej Pracowni Tkaniny Dwuosnowowej misternej sztuki tkactwa podwójnego pod kierunkiem mistrzyni Pani Bernardy. Istnieje tam również ekspozycja prac Twórczyni oraz jej Córki – młodego pokolenia kontynuatorów. Wielkie uznanie wzbudza postawa Bernardy Rość utrwalająca wśród młodzieży i rzeszy odbiorców folklor i tradycje kultury regionalnej. Jej dotychczasowa działalność artystyczna, kulturotwórcza poprzez liczne ekspozycje, wystawy, warsztaty i pokazy tkania w kraju i za granicą stanowi trwały i namacalny wkład w dorobku kulturalnym Korycina Małej Ojczyzny Bernardy Rość.

Projekt stypendialny Twórczyni Bernardy Rość odpowiada na potrzebę zachowania częściowo zapomnianych tradycji rękodzielniczych tkactwa dwuosnowowego. Strzegąc przed zgubnym działaniem czasu Artystka świadomie chroni dziedzictwo ludowe Korycina swojej „Małej Ojczyzny”. W ramach projektu Pani Bernarda wykona techniką podwójną formy użytkowe, takie jak: poduszki dekoracyjne, torbę, „bieżnik”, kosmetyczki tematyką nawiązujące do charakterystycznych dla gm. Korycin symboli. Dodatkowo Artystka zaprojektuje i stworzy dywan dwuosnowowy przedstawiający Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna, który jest niezwykłą atrakcją na mapie Podlasia, prezentuje bowiem historię i dziedzictwo kulturowe ziemi Korycińskiej i Regionu Podlasia na przestrzeni 1000 lat. Cykl tkanin dwuosnowowych o charakterze tematycznym zostanie zaprezentowany na autorskiej wystawie on-line Bernardy Rość już w październiku.

Pierwsze efekty prac Artystki możemy już podziwiać na profilu FACEBOOKA: Tkaniny Beni i Agi-Tkanina Dwuosnowowa. Są to:

poduszka, na której widnieje tzw. „zwierz” inspirowany twórczością Profesor Eleonory Plutyńskiej z autorskim wymyślonym przez Panią Bernardę brzegiem w kształcie trójkątów imitujących las iglasty;

– tradycyjne wzory zoomorficzne gałązki truskawek nawiązujące do jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Korycina truskawki;

– „bieżnik” „Koniki Sokólskie” – tkanina, na której Pani Bernarda przepięknie połączyła nowoczesność z tradycją, a mianowicie unikalny brzeg autorstwa Artystki (w postaci brył geometrycznych kwadratów), przepięknie harmonizuje z tym co dawne, co jeszcze do niedawna było powszechne na polskiej wsi – konikami.

Kolejnym niezwykle istotnym efektem projektu Pani Bernardy są krótkie amatorskie filmiki, na których to Artystka zaprezentuje tajniki unikalnej techniki tkactwa dwuosnowowego – cykl reportaży pt.”GINĄCE RZEMIOSŁO ON-LINE”. Zarejestrowanie procesu tkackiego przez panią Bernardę Rość (np. przędzenie wełny na kołowrotku, snowanie na tzw. snujnicy, czy wybieranie wzoru) posłuży następnym pokoleniom.

Projekt stypendialny Twórczyni Ludowej Bernardy Rość jest doskonałym przykładem dialogu pomiędzy tradycją a współczesnością, pomiędzy twórcą a odbiorcą. Ze względu na ograniczenia spowodowane koronowirusem, projekt jest realizowany w całości w Internecie i jest to możliwe dzięki wsparciu MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO  w ramach programu na upowszechnianie kultury „KULTURA W SIECI”. Zapraszamy do śledzenia profilu FACEBOOKA: Tkaniny Beni i Agi – Tkanina Dwuosnowowa.”

Bogusława Depkun córka wspaniałej Twórczyni Ludowej Bernardy Rość

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Przewiń do góry