Musimy być dumni z naszej ojczyzny

– Cały nasz naród i nasza wspaniała ojczyzna wielokrotnie uratowały Europę. I nie tylko w przeszłości, jak to było min. w przypadku nawały tureckiej, która szła na Wiedeń, Bitwy Warszawskiej i w końcu Bitwy Niemeńskiej. Polska ocaliła ją również współcześnie, kiedy to wybuchła wojna hybrydowa i na naszych oczach tysiące ludzi z Azji i Afryki próbowało przedrzeć się przez naszą granicę. To właśnie dzięki murowi granicznemu i determinacji naszego rządu położyliśmy kres planom Putina i Łukaszenki. Dlatego też zawsze musimy być dumni z naszej ojczyzny – mówił Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

W Sokółce odbyły się dziś obchody 103. rocznicy Bitwy Niemeńskiej, uważanej za drugą, po Bitwie Warszawskiej, kluczową fazę wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Bitwa ta zapisała się w historii Polski jako ostateczne zwycięstwo nad Rosją bolszewicką.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach żołnierzy, którzy oddali swoje życie za ojczyznę, walcząc podczas Bitwy nad Niemnem. Odmówiona została również modlitwa przez ks. Jarosława Ciuchnę, proboszcza Parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w intencji poległych.

Następnie uczestnicy obchodów wzięli udział w mszy w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu przy kościele parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Przewodniczył jej ks. Jarosław Ciuchna.

Po wspólnej modlitwie zebrani złożyli kwiaty przy Pomniku Zesłańców Sybiru w 84. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, po czym na czele z Miejską Orkiestrą Dętą z Sokółki wraz z mażoretkami przeszli na plac przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Główną oficjalną część uroczystości rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Narodowego i okolicznościowymi przemówieniami.

– Wspominamy dziś z jednej strony piękne zwycięstwo, które pozwoliło na istnienie polskiego państwa przez 20 lat ale i tych, którzy ginęli wyłącznie dlatego, że chcieli być Polakami. Pamiętamy o tych wszystkich, którzy chcieli wolnej Polski a pod rządami komunistów nie mogli się jej doczekać. Dlatego dziś jesteśmy zobowiązani do tego, aby pamiętać i żeby hasło „Niech żyje wolna Polska” nigdy nie przestało wybrzmiewać. Ale także po to, żeby podobne uroczystości odbywały się za 5, 10 czy 50 lat tu w Sokółce i wielu innych polskich miastach – podkreślił uczestniczący w obchodach Bitwy Niemeńskiej Dariusz Piontkowski, Sekretarz Stanu w MEiN.

Piotr Rećko brał udział w wydarzeniu nie tylko w imieniu Powiatu Sokólskiego. Miał honor i zaszczyt, jak sam przyznał, reprezentować także Senatora RP, Mariusza Gromko. Tym samym zacytował fragment jego listu skierowanego do uczestników wydarzenia. „Jest rok 1920. Józef Piłsudski świadom tego, że bolszewicy nie odpuszczą, nawet po przegranej pod stolicą, opracował plan rozbicia Tuchaczewskiego. 20 września polskie siły stacjonujące na terenie Suwałk, Sejn, Sokółki, Brzostowicy Wielkiej, Różan, Kobryl, zaatakowały cztery armie Tuchaczewskiego. Po stronie polskiej walczyło 150 tys. żołnierzy a sowieckich 70 tys. Polakom udało się zająć Druskienniki, Lidę, Grodno i sforsować Niemen. Jednostki polskie opanowały znaczną część kresów. Nasze polskie zasłużone zwycięstwo wywarło ogromny wpływ na kształt drugiej Rzeczpospolitej”.

Kończąc, podziękował wszystkim tym, którzy wspaniale czczą pamięć o polskich bohaterach. Słowa wdzięczności skierował do licznie zgromadzonej młodzieży, harcerzy i sokólskiej orkiestry bo to właśnie w tych młodych ludziach najbardziej widać, że rozumieją czym jest patriotyzm.

– Jako obywatele wolnej i suwerennej Polski, chylimy dziś czoła przed postawą, odwagą i walecznością naszych przodków – zakończył Starosta.

Kolejnym punktem było odczytanie Apelu Pamięci oraz złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Organizatorami wydarzenia była Gmina Sokółka, Powiat Sokólski oraz Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

Sylwia Matuk

Fot. Marcin Pogorzelski

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top