Niejednego kierowcę zbiło z tropu

Rondo tak duże, że jego centrum jest częścią parku miejskiego, znajduje się w Krynkach. Jest atrakcją turystyczną i łamigłówką dla kierowców. Nawet miejscowi potrafią się na nim zgubić.

– Jego średnica ma ponad 100 metrów, a powierzchnia 7709 metrów kwadratowych –  mówi Jolanta Gudalewska, burmistrz Krynek.

To rondo jest ewenementem w drogownictwie. I to w skali europejskiej. Wychodzą z niego ulice: Legionowa, Rynkowa, Cerkiewna, 1 Maja, Wojska Polskiego, Garbarska, Grochowa, Kościelna, Sokólska, Piłsudskiego, 11 Listopada, Bema. W sumie dwanaście. 

– Mam wrażenie, że niektórzy jadą intuicyjnie przez skrzyżowanie, nie patrząc na znaki. Niejednokrotnie sama byłam świadkiem „jazdy pod prąd”, czy też wymuszonego pierwszeństwa przejazdu z ul. Garbarskiej bezpośrednio w ul. Sokólską – opowiada  Gudalewska.

Zauważa też, że na rondzie gubią się kierowcy próbujący za pierwszym razem trafić we właściwy zjazd. I nic w tym dziwnego. W końcu to największa taka konstrukcja z parkiem zieleni w Polsce, a druga (po Paryżu) w Europie.

Rondo dla Krynek jest przede wszystkim architektonicznym układem przestrzennym miasta. Z przekazów historycznych wiadomo, że o unikalnym charakterze miasteczka zadecydował włoski architekt i urbanista – Józef de Sacco. Po wielkim pożarze, który miał miejsce pod koniec XVIII wieku, miasto zostało odbudowane w oparciu o rynek w kształcie sześciokąta, z którego wychodzą promieniste ulice.

Skrzyżowanie to jest również atrakcją turystyczną. Ze względu na zabytkowy układ przestrzenny miasta oraz liczbę ulic. No i nie lada gratką jest wybranie odpowiedniego zjazdu we właściwą ulicę.

– Często turyści wykonują kilka okrążeń, zanim trafią do celu – z uśmiechem opowiada pani Jolanta.

Elżbieta Rapiej

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top