Niemal 2,5 tys. sprzętów elektronicznych za prawie milion złotych trafi do dzieci i wnuków byłych pracowników Państwowych Gospodarstw Rolniczych z powiatu sokólskiego

– Nasz rząd po raz kolejny wyszedł z inicjatywą udzielania wsparcia regionom, które tego najbardziej potrzebują. Tym razem pomoc trafi do dzieci i wnuków byłych pracowników PGR, a mianowicie ludzi, którzy zostali poszkodowani przez decyzje władz III Rzeczpospolitej Polskiej – rozpoczął konferencję prasową, Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

W Starostwie Powiatowym w Sokółce odbyła się dziś konferencja prasowa pod hasłem „Podsumowanie projektu: Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym”, sfinansowanego w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię Covid – 19 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inicjatorem spotkania był Adam Andruszkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W wydarzeniu wzięli udział oprócz Piotra Rećko, Starosty Sokólskiego, Adama Andruszkiewicza, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Piotra Wasilewskiego, przewodniczącego Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem licznie przybyli wójtowie, burmistrzowie, przedstawiciele związków powiatowo-gminnych, dyrektorzy Starostwa Powiatowego i lokalnego środowiska powiatu sokólskiego.

– Spotykamy się, aby przekazać pozytywną informację. Udało się nam wygospodarować dla całego województwa podlaskiego kwotę niemal 7 mln zł na zakup sprzętu komputerowego dla dzieci i wnuków byłych pracowników PGR – ów. Środki te trafią bezpośrednio do samorządów, z którymi obecnie trwa podpisywanie umów z projektu Polska Cyfrowa – mówił Adam Andruszkiewicz.

Dodał, że głównym celem polityki cyfrowej rządu jest walka z wykluczeniem. Wybuch pandemii pokazał, jak ważne są kompetencje pozwalające swobodnie korzystać z cyfrowych narzędzi. Największym problemem okazała się nauka zdalna na terenach popegeerowskich. Ujawniła ona deficyt sprzętu komputerowego i znaczne utrudnienia w dostępie do Internetu, co negatywnie wpłynęło na realizację obowiązków szkolnych przez dzieci i młodzież.

– Projekt ma na celu wyeliminowanie tych ograniczeń poprzez wyrównanie szans w dostępie do cyfrowej edukacji. Naszą ambicją, jako rządu Rzeczpospolitej Polskiej jest to, aby najmłodsi mieszkańcy z rejonów popegeerowskich mieli absolutnie wyrównane szanse rozwoju i startu, także w zakresie informatycznym i cyfrowym – kontynuował Sekretarz Stanu.

Piotr Wasilewski reprezentujący młode pokolenie podkreślił, że celem Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, którego jest przewodniczącym jest wyrównywanie szans rozwoju wśród młodych ludzi. – Bardzo często młode, uzdolnione osoby przez niedobór odpowiedniego sprzętu mogą nie mieć szansy na pokazanie swoich talentów czy wiedzy – mówił Wasilewski.

W ramach programu, 66 gmin z województwa podlaskiego otrzyma dofinansowanie na łączną kwotę 6 726 254 zł. Podlaskie samorządy sfinansują dzięki temu zakup 198 komputerów stacjonarnych, 2 293 laptopów oraz 41 tabletów. 339 582 zł zostanie przeznaczone na zakup niezbędnego oprogramowania, 117 444 zł na ubezpieczenie sprzętu, a 23 528 zł na sfinansowanie dostępu do Internetu.

opr. Sylwia Matuk

fot. Agnieszka Sarosiek

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top