Nieustające poczucie głodu zmieniało ludzi fizycznie i psychicznie

– Moja mama wyjechała na Syberię jako dwudziestoletnia dziewczyna, razem ze swoją matką i jej siostrą. Było to 20 czerwca 1941 r. Rozpoczął się wówczas najgorszy okres w ich życiu. Mama pracowała ponad ludzkie siły, aby wszystkie trzy mogły przetrwać i nie umrzeć z głodu. Z pomocą Bożą im się to udało – wspomina nie kryjąc wzruszenia Gertruda Kudaszewicz, córka Emilii Czepiel, wywiezionej w 1941 r. na Sybir.

W 81. rocznicę czwartej wywózki na Syberię delegacja ze Starostwa Powiatowego w Sokółce, w osobach Krzysztofa Krasińskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu, Krzysztofa Pawłowskiego, Radnego Powiatu Sokólskiego i Zbigniewa Dębko, Dyrektora Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym w Sokółce oraz uczniowie klas mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Sokółce z nauczycielką Patrycją Woronowicz złożyli wieńce i zapalili znicze pod pomnikami w Sokółce i Kuźnicy. W wydarzeniu uczestniczyli również harcerze, rodziny katyńskie i sybirackie.

– Przebywaliśmy tam pięć lat. Dokładnie 81 lat temu wywieziono mnie, moją mamę i dwóch braci na nieludzką ziemię. Rok wcześniej zabrano mojego ojca. Na Syberię zsyłano za to, że ludzie byli wzorowymi Polakami, a mój tata był wzorowym sołtysem. Sowieci aresztowali go we wrześniu 1939 roku i wtedy zginął bez śladu. Do tej pory nie wiadomo, gdzie znajdują się jego szczątki- opowiada Genowefa Freling, 93-letnia Sybiraczka.

Krzysztof Pawłowski, Radny Powiatu Sokólskiego zaznaczył, że z całej gminy Kuźnica, w trakcie czwartej wywózki, zesłano na Sybir kilkanaście rodzin. Byli to samorządowcy, nauczyciele, rolnicy wraz z rodzinami. Podróż do miejsca ich wieloletniej udręki trwała miesiąc. Część z nich z powodu głodu i wycieńczenia tej drogi nie przetrwała. Również później, nieustające poczucie głodu zmieniało ludzi nie tylko fizycznie, ale także psychicznie.

– W dzisiejszych, spokojnych czasach trudno sobie wyobrazić piekło, przez jakie przechodziły starsze pokolenia. Dlatego ważne jest, by pamiętać o historii i mówić o niej głośno – podkreślił Krzysztof Pawłowski, Radny Powiatu Sokólskiego.

Sylwia Matuk

fot. Piotr Białomyzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Przewiń do góry