Po raz kolejny mieszkańcy pokazali, że los czworonożnych przyjaciół nie jest im obcy

Ciasto, kawa, przysmaki tatarskie, ozdoby świąteczne, karmniki dla ptaków, biżuteria, całe mnóstwo książek, ubrania i rękodzieła. To wszystko przygotowali darczyńcy, po to by wesprzeć zwierzaki z sokólskiego schroniska. A uzbierana kwota przerosła wyobrażenia organizatorów, bo do czworonogów trafi aż 1️⃣5️⃣7️⃣9️⃣0️⃣ zł, 12 620 zł z dzisiejszego kiermaszu i 3170 zł z przedsprzedaży internetowej

– Jestem szczęśliwy, że ten budynek jest przestrzenią społeczną, w której ludzie mogą się integrować, bo taki był zamysł jego stworzenia. A w tej chwili jest również miejscem, w którym możemy pomóc i zorganizować wspólnie z fundacją kiermasz dla naszych malusińskich. Kibicuję schronisku, ponieważ dziewczyny, które się nim opiekują wykonują kawał ciężkiej i niezwykle ważnej pracy. Pomagają zwierzakom z pasją i zaangażowaniem – mówił podczas kiermaszu Piotr Rećko, Starosta Sokólski, dokładając tym samym swoją cegiełkę na konto instytucji.

W Klubie Senior+ odbył się dziś stacjonarny kiermasz ciast i różności na rzecz sokólskiego schroniska „Gwiazdka dla Schroniska, czyli pełna miska”. Miejsca, które od lat wspiera bezdomne zwierzęta, aktywnie promuje adopcje swoich podopiecznych, interweniuje w sytuacjach kryzysowych, wspomaga właścicieli, których nie stać na leczenie, czy sterylizację, współpracuje ze szkołami i zachęca do wolontariatu, dobroczynności i promuje wrażliwość na los ,,braci mniejszych”. Organizatorami wydarzenia byli: Powiat Sokólski, Województwo Podlaskie, Klub Senior+ w Sokółce, Ewa Bieszczad, Fundacja Vita Canis, Zespół Szkół Zawodowych w Sokółce.

Edyta Doroszko, Wiceprezes Fundacji Pomocy Zwierzętom VITA CANIS uczestnicząca w wydarzeniu podkreśliła, że tegoroczny odzew wszystkich darczyńców przerósł ich wyobrażenia.

– Cieszymy się, że ludzie i instytucje chcą pomagać, a zwierzaki na tym tylko skorzystają. A pomoc finansowa jest najbardziej potrzebna, ponieważ pomimo stałego spłacania długów w lecznicach, one nadal są. Ale jeżeli ktoś chciałby również podarować karmę, tekstylia czy akcesoria, to się to wszystko bardzo przyda przy 150 zwierzakach – dodała.

Jednocześnie podziękowała Powiatowi Sokólskiemu za pomoc w organizacji kiermaszu, Województwu Podlaskiemu jako Partnerowi Strategicznemu oraz lokalnym szkołom, które włączyły się w pomoc i organizację zbiórki i każdej osobie, której los zwierzaków nie jest obcy.

W związku ze zbliżającymi się świętami pani Edyta chciałaby również uczulić społeczeństwo na kwestię nietrafionych prezentów w postaci zwierząt.

– Zwierzę nie jest prezentem i chęć jego posiadania musi być świadomą i odpowiedzialną decyzją – zaznaczyła.

Ewa Bieszczad, współorganizator wydarzenia nie kryła radości, że po raz kolejny udało się zorganizować stacjonarny kiermasz. Tu bardzo serdecznie podziękowała Piotrowi Rećko, Staroście Sokólskiemu za udostępnienie lokalu w Klubie Senior+ i pomoc w organizacji przedsięwzięcia.

– Kiedyś robiłam takie internetowe akcje „Lokalnie znani, zwierzętom oddani”. Było ich chyba z pięć edycji. Ale wtedy było jakoś dużo łatwiej robić takie wydarzenia na Facebooku. Była większa dostępność i portal nie ograniczał zasięgów. Do tego kiermaszu również były przedsprzedaże internetowe, ale formuła stacjonarna jest dużo lepsza. Można przyjść porozmawiać, miło spędzić czas a przy tym wesprzeć zwierzaki – wyjaśniła.

Zauważyła jednak, że ludzie chcą wciąż pomagać i włączać się w pomocowe akcje.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem młodzieży z sokólskich szkół, którzy aktywnie nam pomagają. Podziękowania należą się również pani Wiesławie Burnos, członek zarządu Województwa Podlaskiego, na którą zawsze możemy liczyć przy organizowaniu zbiórek charytatywnych – dodała.

Ewa wierzy także w to, że na przestrzeni kolejnych lat funkcja schroniska się zmieni. Że ludzie przestaną porzucać swoje zwierzęta, a schronisko będzie tymczasowym lokum dla czworonogów np. w chwili gdy ich właściciel umrze, lub ulegną wypadkowi.

Na kiermaszu była obecna także Wiesława Burnos, członek zarządu Województwa Podlaskiego, która co roku aktywnie wspiera akcje charytatywne dotyczące zwierzaków z sokólskiego schroniska.

– Żyjemy w takich czasach, że każdy z nas może rozszerzyć swój stół i dziś właśnie to czynimy dla zwierząt. Jest to piękna, dobra, pogodna akcja, w której zarząd Województwa Podlaskiego uczestniczy co roku. W tym przekazaliśmy na ten cel 9 tys zł plus różnego rodzaju przedmioty na licytację. Bardzo się z tego cieszę – mówiła z radością Wiesława Burnos.

Wszystkie pozostałe przedmioty, które nie znalazły dziś swoich nowych właścicieli trafią na kolejne pomocowe akcje, min. na Akcję Rehabilitację w Sokólskim Ośrodku Szkolno -Wychowawczym w Sokółce, czy pomoc Ukrainie.

Sylwia Matuk

Fot. Piotr Białomyzy

Powiat SokólskiWojewództwo PodlaskiePiotr RećkoWiesława BurnosFundacja Pomocy Zwierzętom VITA CANIS Ewa BieszczadKlub „Senior +” w SokółceZespół Szkół Zawodowych im. Elizy OrzeszkowejZespół Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego-Hubala w SokółceSpecjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w SokółcePowiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Suchowoli

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top