Ponad 129 uczniów biegło, by uczcić pamięć o Żołnierzach Niezłomnych

– Dzień 1 marca, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jest świętem państwowym obchodzonym od roku 2011. Żołnierze ci funkcjonowali w latach 1944 – 1963 na terenie granic przedwojennej Rzeczypospolitej Polskiej, również tutaj na kresach wschodnich – rozpoczęła uroczystość Anetta Zubrzycka, Dyrektor Zespołu Szkół w Sokółce.

Przed południem społeczność Zespołu Szkół w Sokółce zebrała się, aby uczestniczyć w biegu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Liceum w tym roku, po raz pierwszy włączyło się w ogólnopolską akcję biegu Wilczym Tropem, której pomysłodawcą jest Fundacja Wolność i Demokracja.

Uczestniczący w wydarzeniu Jerzy Białomyzy, Wicestarosta Sokólski podziękował gronu pedagogicznemu i pani dyrektor szkoły za zorganizowanie tak ważnego przedsięwzięcia.

– Naród, który nie pamięta o swojej historii, jest narodem mogącym zatracić swoją tożsamość. Biegniemy po to, aby uczcić ludzi, którzy lata temu walczyli o to żebyśmy mogli żyć spokojnie w naszym kraju. W obecnych czasach trudno mówić o spokoju. Dlatego powinniśmy dać przykład naszej solidarności nie tylko ze sobą, ale i z sąsiadami, którzy w tej chwili przeżywają tragizm – zwrócił się do młodzieży Wicestarosta.

Anetta Zubrzycka przybliżając warunki biegu, stwierdziła, że uczestnicy będą mieli do pokonania trasę 1963 m, której długość odnosi się do roku, kiedy zginął ostatni żołnierz wyklęty o pseudonimie „Lalek”. Wielu uczniów i nauczycieli będzie biegło wyczynowo, natomiast reszta będzie trasę pokonywała szybkim truchtem.

– Dziś również chcemy solidaryzować się i okazać jedność z narodem ukraińskim, a wojnie powiedzieć stanowczo nie!!! – dodała, po czym zaprosiła zebranych do odsłuchania hymnu polskiego i ukraińskiego i przystąpienia do biegu.

Na biegaczy z sokólskiego ogólniaka, z najlepszym czasem czekały nagrody ufundowane przez Fundację Wolność i Demokracja oraz Powiat Sokólski.

Opr. Sylwia Matuk

Fot. Agnieszka Sarosiek