Powiat Sokólski pozyskał środki na remont nitki biegnącej od Nietupy do Kruszynian

Wsparły go Lasy Państwowe. Cała wielka inwestycja jest już bardzo zaawansowana

– Chciałbym niezwykle serdecznie podziękować Lasom Państwowym za wspólne realizowanie inwestycji. Jest ona potrzebna dla rozwoju gminy Krynki oraz Powiatu Sokólskiego. Z całego serca dziękuję również za przekazanie na ten cel 900 tys. zł. To duża kwota, a dodam, że w ubiegłym roku od Lasów otrzymaliśmy 100 tys. zł, co razem daje już milion – powiedział Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

Dziś Starosta podpisał umowę w sprawie realizowania przez Powiat Sokólski oraz Nadleśnictwo Krynki wspólnego przedsięwzięcia. Jego nazwa to: „Przebudowa ciągu komunikacyjnego Ostrów Południowy – Ostrów Nowy – Górany – Leszczany – Nietupa – Szaciły – Kruszyniany na odcinku Nietupa – Szaciły – Kruszyniany wraz z budową mosty na rz. Nietupa na terenie gminy Krynki w Powiecie Sokólskim”.

Przedmiotem umowy jest określenie zasad realizacji i współfinansowania wspólnego przedsięwzięcia. Całkowity koszt tej olbrzymiej inwestycji wyniesie prawie 11,5 mln zł, a 900 000 zł z tej kwoty wynoszą środki związane z funduszem leśnym przekazane Powiatowi przez Lasy Państwowe.

Prace nad przebudową drogi nr 1286B, bo to właśnie tej nitki dotyczy przedsięwzięcie, są bardzo zaawansowane. Na prawie całym jej odcinku przewidzianym w inwestycji został już położony asfalt.

– To działanie jest potrzebne wszystkim. Nie tylko Lasom Państwowym, ale też odbiorcom drewna czy wykonawcom, którzy prowadzą jego pozyskanie. Każdy na tym skorzysta – zapewnił Artur Nosewicz, Sekretarz Nadleśnictwa Krynki, obecny przy podpisywaniu umowy przez Starostę.

Piotr Rećko nie szczędził słów wdzięczności osobom szczególnie zaangażowanym w tę inwestycję. Takim, bez których nie byłaby ona możliwa.

– Dziękuję Pawłowi Wnukowskiemu, radnemu Sejmiku Wojewódzkiego, za ciągłe wspieranie nas przy różnych działaniach. Dziękuję także Mariuszowi Gromko, senatorowi Rzeczypospolitej Polskiej, który również nieustannie nas wspiera. Właśnie tak powinna wyglądać współpraca. W zespole jesteśmy siłą – podkreślił Starosta.

To nie koniec dobrych wiadomości. Bo Powiat razem z miastem Krynki złożył wniosek do Funduszu Granicznego na 30 mln zł. Za tę kwotę zamierza wyremontować odcinek drogi biegnący od Kruszynian aż do ulicy Bema w Krynkach. Dzięki temu działaniu cały ciąg komunikacyjny zostanie zamknięty.

– Bardzo dziękuję Arturowi Kosickiemu, Marszałkowi Województwa Podlaskiego, a także Pawłowi Wnukowskiemu. To oni pilotują to ważne zadanie – dodał Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

Podczas podpisywania umowy przez Starostę obecni byli: Paweł Wnukowski – radny Sejmiku Wojewódzkiego, Romuald Gromacki – członek Zarządu Powiatu Sokólskiego, Kazimierz Łabieniec – członek Zarządu Powiatu Sokólskiego, Daniel Supronik – Dyrektor Wydziału Finansowego, Tomasz Tolko – Dyrektor Wydziału Organizacyjnego, Łukasz Owsiejko – Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego „Ares” w Suwałkach i Artur Nosewicz – Sekretarz Nadleśnictwa Krynki.

KB, fot. Krzysztof Jacewicz