Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

Na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Na uroczystym apelu zebrali się funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce oraz zaproszeni goście m.in. Starosta Sokólski Piotr Rećko, Wicestarosta Jerzy Białomyzy, st. bryg. Andrzej Sobolewski – Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, druh Kazimierz Woronowicz – Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, druh Franciszek Budrowski – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz przedstawiciele służb i instytucji współdziałających.
Podczas wystąpień w stronę strażaków popłynęło wiele słów uznania i wdzięczności za ich służbę ratowania życia, zdrowia i mienia mieszkańców powiatu sokólskiego.
„Dziękuję za ten okres pandemii, kiedy naprawdę ciężko pracowaliście, służyliście wszędzie, gdzie byliście potrzebni naszemu powiatowi, naszej małej ojczyźnie. To była naprawdę wytężona i ciężka praca, za to bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję również za to, że w końcu udało nam się dopiąć i doposażyć wszystkie jednostki OSP które są w krajowym systemie ratownictwa gaśniczego. Bez wsparcia Komendy Powiatowej Straży Pożarnej by tego nie było. Cieszę się również że udało nam się dokonać termomodernizacji placówki, dziękuję wszystkim którzy byli w to zaangażowani na czele z Panem Komendantem Wojteckim. Z okazji 70-lecia Państwowej Straży Pożarnej chcemy wydać książkę która będzie upamiętnieniem waszego dorobku i ciężkiej służby. Jesteście bohaterami, kiedy trzeba idziecie w ogień i za to wam z całego serca w imieniu Powiatu Sokólskiego dziękuję.”- mówi Starosta Sokólski Piotr Rećko
Komendant Powiatowy PSP w Sokółce st. bryg. Dariusz Wojtecki: „ Miniony rok to w szczególności same wyzwania z którymi wszyscy musieliśmy sobie dawać radę i wyszliśmy z tego obronną ręką. Należy tu wspomnieć o zakończonej termomodernizacji trzech budynków, jednego w Sokółce i dwóch w Dąbrowie Białostockiej. Całkowity koszt tej inwestycji to 1 mln 947 tyś zł. Wkład własny stanowił ponad 300 tyś zł za który dziękujemy Staroście Sokólskiemu Piotrowi Rećko. Kolejnym wyzwaniem było prowadzenie wszelkich działań związanych z covid-19. Dziękujemy za cały wysiłek włożony w działania ratowniczo-gaśnicze i działania związane z opracowaniem i wdrożeniem projektu termomodernizacji. Nasze działania widać i to, co zrobiliśmy w ostatnim roku pozostanie długo w naszej pamięci. Służba w Państwowej Straży Pożarnej jak i w Ochotniczej Straży Pożarnej wszystkim kojarzy się poświęceniem, oddaniem, bohaterstwem i służbie naszej wspólnej ojczyźnie. Dziś, jesteśmy dumni ze swojej postawy i osiągnieć wypracowanych naszym wspólnym wysiłkiem. Z tego miejsca dziękuję wszystkim Strażakom Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej którzy choć w najmniejszym stopniu przyczynili się do ratowania życia i mienia ludzkiego. Dziękuję również wszystkim, którzy wspierają naszą formację w sposób materialny jak i duchowy. Bogu na chwałę, ludziom na ratunek- niech to hasło w dalszym ciągu będzie dewizą wszystkich strażaków.”
Uroczystość była również okazją, aby wręczyć funkcjonariuszom odznaczenia i awanse za ich ciężką pracę.
Srebrną Odznaką „Zasłużonych dla Ochrony Przeciwpożarowej” odznaczeni zostali:
– asp. sztab. Wojciech Trzasko,
– st. ogn. Andrzej Sawoń,
– st. ogn. Krzysztof Soroka.
Dyplom Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej – Pana nadbrygadiera Andrzeja Bartkowiaka za szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczo – gaśniczych otrzymał asp. Krzysztof Gromko.
Awansowani w stopniach służbowych:
– stopień starszego brygadiera otrzymał – bryg. Dariusz Łukaszewicz.
– stopień aspiranta sztabowego otrzymał – st. asp. Grzegorz Miltyk,
– stopień aspiranta otrzymał – mł. asp. Łukasz Charkiewicz, mł. asp. Przemysław Dziewiątkowski, mł. asp. Łukasz Sawicki.
– stopień starszego ogniomistrza otrzymał – ogn. Artur Bielawski, ogn. Jakub Gilewski,
– stopień ogniomistrza otrzymał – mł. ogn. Marek Dybkowski, mł. ogn. Adam Dzietczyk, mł. ogn. Paweł Oniśko,
– stopień młodszego ogniomistrza otrzymał – st. sekc. Łukasz Kiczuk, st. sekc. Karol Sosnowski, st. sekc. Adrian Pietrasz,
– stopień starszego sekcyjnego otrzymał – sekc. Krzysztof Bułach, sekc. Paweł Harasimowicz, sekc. Mateusz Jezierkowski.
– stopień starszego strażaka otrzymał – str. Łukasz Hołubowicz, str. Norbert Nowik, str. Anna Olechno, str. Karol Świetlicki.
Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
– st. ogn. Adam Kondrat,
– st. sekc. Robert Mielniczek,
– mł. bryg. Paweł Borowski,
– kpt. Paweł Gieniusz,
– asp. sztab Łukasz Miszkin,
Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
– st. ogn. Artur Bielawski,
– ogn. Szymon Bielawski,
– mł. kpt. Maciej Grynczel,
– st. sekc. Mateusz Jezierkowski,
– ogn. Krzysztof Kabelis,