Prawie setka uczestników śmigała w wyścigu 😊

– Dzieci, młodzież i dorośli kolarze spragnieni są ścigania i rywalizacji. Rower to ich pasja, ucieczka od codzienności, odpoczynek od zajęć szkolnych, jak również spotkania z przyjaciółmi na treningach. Kolarstwo, które jest ciężkim sportem, uczy dyscypliny, wzmacnia tężyznę fizyczną i wyrabia silny charakter – mówiła Natalia Godlewska, prezes UKS Feniks w Krynkach.

Po raz dziewiąty w Krynkach wystartowało Kryterium Uliczne o Memoriał im. Edwarda Dudzińskiego, tym razem pod hasłem „Kolarstwo – moim jedynym nałogiem oraz pasją”. Jest to cieszący się popularnością wyścig, dzięki czemu co roku otrzymuje rangę Mistrzostw Województwa w Kryterium Ulicznym we wszystkich kategoriach. Jest to również uczczenie pamięci o Edwardzie Dudzińskim, kolarzu, trenerze oraz działaczu społecznym, który popularyzował kolarstwo wśród dzieci i młodzieży.

– Bardzo mi miło, że pamięć o moim bracie wciąż trwa, właśnie dzięki temu memoriałowi. Cieszy mnie, że wyścig jest organizowany dla dzieci i młodzieży. Jest poniekąd procesem wychowawczym. W dzisiejszych czasach, kiedy młodzież jest zaabsorbowana komputerami i telefonami taka impreza na świeżym powietrzu dostarcza dobrej zabawy oraz przekazuje wartości jakie niesie ze sobą rywalizacja, czyli gra fair play i praca nad własną psychiką i siłą charakteru – mówił Kazimierz Dudziński, brat Edwarda Dudzińskiego, któremu poświęcono wiele lat temu ten memoriał.

Wyścig, o długości 1600 m, odbywał się na trasie okrężnej, ulicami: 1 Maja, Plac Jagielloński, Rynkowa, Grodzieńska i Targowa. Wzięły w nim udział kluby z Białegostoku, Sokółki, Kulesz Kościelnych, szkółkę kolarską z Ogrodniczek i UKS Feniks Krynki.

– Pomimo upału, jak co roku frekwencja dopisała, nie tylko w wśród najmłodszych ale również w pozostałych kategoriach wiekowych. Liczyliśmy na to, że również dzieci i dorośli z Ukrainy, mieszkające w Krynkach i okolicach przystąpią do rywalizacji w wyścigu i chociaż na chwilę zapomną o trudach związanych z tak nagła zmianą w ich życiu. I tak też się stało – kontynuowała Godlewska.

Podziękowała wszystkim sponsorom, którzy przyczynili się do ufundowania nagród i pomogli w organizacji wydarzenia.

Powiat Sokólski, reprezentowany przez Zarząd Powiatu Sokólskiego dofinansował zawody poprzez przyznanie nagród pieniężnych w kategoriach Junior Młodszy, Juniorka Młodsza oraz Junior i Juniorka.

Wydarzenie zorganizowane było przez UKS „Feniks” w Krynkach, pod patronatem Piotra Rećko, Starosty Sokólskiego. Współorganizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Sokółce, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaski Okręgowy Związek Kolarski, Gmina Krynki, Urząd Miejski w Krynkach oraz Podlaski Oddział Straży Granicznej.

Sylwia Matuk

fot. Mateusz Zalewski