Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Powiecie Sokólskim

Premier RP Mateusz Morawiecki odwiedził dziś Gospodarstwo Ogrodnicze Jerzego Wilczewskiego w Białousach. Podczas wizyty Premier Mateusz Morawiecki zwiedził 600-hektarową plantację borówki amerykańskiej a następnie, podczas konferencji prasowej przedstawił program Polskiego Ładu.

W spotkaniu wzięli udział również m.in. Wicestarosta Sokólski Jerzy Białomyzy, Dyrektor Wydziału Organizacyjnego w Starostwie Powiatowym w Sokółce Tomasz Tolko, Poseł na Sejm RP Dariusz Piontkowski, Senator RP Mariusz Gromko, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, Poseł na Sejm Jarosław Zieliński, Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego Bożena Jolanta Jelska-Jaroś, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Paweł Wnukowski. Na spotkanie przybyli również mieszkańcy wsi.

Wicestarosta Powiatu Sokólskiego Jerzy Białomyzy w rozmowie z Premierem Mateuszem Morawieckim poruszył sprawę inwestycji istotnych dla Powiatu Sokólskiego.  Powiat chciałby pozyskać dotację na realizację dwóch projektów. Pierwszy z nich to „Przebudowa układu komunikacyjnego dróg w Powiecie Sokólskim na terenie Gmin Dąbrowa Białostocka i Suchowola.” W ramach tej inwestycji zaplanowana jest modernizacja 17,0 km układu drogowego z budową kanalizacji deszczowej, ścieżek rowerowych i oświetlenia ulicznego oraz budowy 3,2 km kanalizacji sanitarnej i 2,2 km sieci wodociągowej. Realizacja projektu miałaby wyeliminować istniejące ograniczenia utrudniające funkcjonowanie lokalnych podmiotów gospodarczych.

Drugim projektem miałby być projekt „Modernizacja infrastruktury drogowej w Powiecie Sokólskim na terenie Gmin Sokółka i Janów”.

W ramach inwestycji planowane jest kompleksowe rozwiązanie problemów komunikacyjnych, które będą obejmowały przebudowę infrastruktury drogowej wraz z budową kanalizacji deszczowej, przebudową sieci wodociągowej wraz z mediami towarzyszącymi. W ramach inwestycji zaplanowana jest modernizacja 18,9 km układu drogowego z budową kanalizacji deszczowej, ścieżek rowerowych i oświetlenia ulicznego oraz przebudowa sieci wodociągowej.  Planowany do przebudowy układ komunikacyjny łączy lokalne ośrodki gospodarcze z drogą krajową DK19 prowadząca do międzynarodowego przejścia granicznego drogowego i kolejowego z Białorusią w pobliskiej Kuźnicy.

Wicestarosta Jerzy Białomyzy przekazał również premierowi symbole charakterystyczne dla ziemi sokólskiej: Ikonę Matki Bożej Różanostockiej, medalion z wizerunkiem św. Aleksandra Newskiego patrona cerkwi w Sokółce, obraz związany z  Cudem Eucharystycznym oraz książki wydane przez Powiat Sokólski.

Premier Mateusz Morawiecki: „ Prawo i Sprawiedliwość zbudowało program Polski Ład w ten sposób, aby skorzystać z tej wielkiej różnorodności polskiego rolnictwa. Oczkiem w głowie naszego planu dla rolnictwa są także rodzinne gospodarstwa rolne, zdrowa żywność, która ma krótką drogę od pola do stołu (…) Zwiększyliśmy pulę sprzedaży w rolniczym handlu detalicznym z 40 tyś. zł Do 100 tyś. zł bez podatku, zerowy podatek dla wszystkich rolników którzy chcą w mniejszej skali próbować rozwijać skrzydła na rynki lokalne ale również dalej. W twardych negocjacjach z Unią Europejską wynegocjowaliśmy największy pakiet dla rolnictwa- 34 miliardy euro ze wspólnej polityki rolnej ale również krajowego programu odbudowy. Ponadto.  są również środki z budżetu państwa polskiego Polski Ład dla rolnictwa tj. dopłaty do paliwa rolniczego, ale również pracujemy nad powszechnym programem ubezpieczeń. Rolnictwo to wspaniały polski sektor eksportowy ale przede wszystkim sól ziemi, jesteśmy im wdzięczni za wspaniałą, zdrową żywność. Na wszystkich możliwych etapach produkcji i sprzedaży będziemy wspierać polskiego rolnika i polskie rolnictwo”

Właściciel Gospodarstwa w Białousach Jerzy Wilczewski w trakcie rozmowy krótko opowiedział o historii swojego gospodarstwa oraz o wyzwaniach z jakimi muszą zmierzyć się rolnicy.

Program Polski Ład składa się z 10 obszarów i dotyczy najważniejszych aspektów w życiu Polaków. Są to: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska-nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025, oraz Złota jesień życia.

KG

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top