RAK TO TYLKO TRZY LITERY

– To taka torpeda, która uderza i rozwala całe nasze dotychczasowe życie, nawet jeśli zdrowo się odżywialiśmy czy dbaliśmy o siebie. Jeśli nas dorwie – nie poddawajmy się, z tym da się żyć. Wyciśnijmy z życia jak najwięcej, nie wstydźmy się. Rozmawiajmy z innymi o swoich uczuciach, lękach – takimi słowami Barbara Wnukowska rozpoczęła spotkanie informacyjno – edukacyjne z młodzieżą ZSR w Sokółce w ramach profilaktyki nowotworowej.

  To program, który ma edukować młodzież z zakresu profilaktyki onkologicznej. Co prawda nowotwory zazwyczaj dotykają osoby starsze, ale profilaktyka jest potrzebna po to, by w młodych budować poczucie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. I że nie powinno się bać wizyty u lekarza. Młodzież dzięki temu może stać się głosem rozsądku dla swoich bliskich, którzy bagatelizują niepokojące objawy.

  W trakcie dzisiejszego spotkania pracownice Białostockiego Centrum Onkologii, panie Dorota Dąbrowska – Łukasik oraz Agata Borowik – Boboryko, przybliżyły uczestnikom rodzaje chorób nowotworowych, mówiły o ich objawach i leczeniu. Potem Barbara Wnukowska przedstawiła swój rodzaj profilaktyki, skupiających się na emocjach, na tym jak choroba może zmienić nasze życie na lepsze. Uświadomiła wszystkim, czego oczekuje pacjent, gdy dowiaduje się o chorobie, w trakcie jej leczenia i po chorobie.

– Historia pani Basi bardzo do mnie trafiła. W mojej rodzinie zmarły na raka aż trzy osoby. Nie chciałabym otrzeć się o tę chorobę – mówiła po spotkaniu Martyna, uczennica III kl. technikum ekonomicznego. Inne uczennnice deklarowały, że to spotkanie wpłynęło na nie tak, że od zaraz zmienią tryb życia i będą regularnie się badać.

  Dariusz Żołądkowski, Dyrektor Zespołu Szkół w Sokółce ma nadzieję, że spotkania profilaktyki nowotworowej będą cykliczne.

– Tutaj chodzi nie tylko o profilaktykę, ale o kwestię wyrażania uczuć, emocji. Młodzież tego bardzo potrzebuje. Szczególnie teraz, po okresie pandemii – powiedział dyrektor.

  Inicjatorem spotkań i projektów profilaktyki nowotworowej, a jednocześnie ambasadorem osób chorych na raka jest Barbara Wnukowska. To sokółczanka, która zachorowała na nowotwór, nie poddała się i walczy o swoje życie. Uważa, że jej obowiązkiem jest propagowanie świadomości o raku i profilaktyce nowotworowej.

  Październik jest miesiącem profilaktyki nowotworowej. Z inicjatywy Zarządu Powiatu Sokólskiego na czele z Piotrem Rećko, Starostą Sokólskim podpisana została umowa z panią Barbarą Wnukowską na serię spotkań profilaktyczno – edukacyjnych w ramach profilaktyki nowotworowej, dedykowaną naszej młodzieży. W spotkaniach bierze udział ZSR w Sokółce (01.10), ZS w Sokółce (04.10), ZS w Suchowoli ( 08.10), SZ w Dąbrowie Białostockiej (13.10), ZSZ w Sokółce( 25.10), Starostwo Powiatowe w Sokółce ( 29.10) 

Opr.Elźbieta Rapiej

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top