Stypendia i nagrody w konkursie rozdane!!!

Jesteśmy z Was dumni!

Stypendia Starosty Sokólskiego trafiły do 148 uczniów, kolejnych 23 zostało wyróżnionych w konkursie upamiętniającym Józefa Marcinkiewicza [lista laureatów]

– Chcemy promować postać Józefa Marcinkiewicza, który jest doskonałym wzorem do naśladowania. To wybitny matematyk, profesor, człowiek, który zginął w Katyniu – rozpoczął uroczystość Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

To wydarzenie odbyło się wczoraj, na hali sportowej przy Zespole Szkół w Sokółce. Było okazją do podwójnego świętowania, bowiem tego dnia rozstrzygnięto konkurs literacko-plastyczny „Mała ojczyzna – wielka historia. Józef Marcinkiewicz – matematyczny geniusz z Cimoszki, ofiara zbrodni katyńskiej” i rozdano stypendia w ramach lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokólski.

Konkurs miał na celu przede wszystkim przybliżenie młodzieży ze szkół ponadpodstawowych sylwetki wybitnego naukowca. Wręczenie nagród poprzedziła prelekcja Pawła Niziołka historyka z Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku na temat sylwetki Józefa Marcinkiewicza.

– Mimo słabego zdrowia był zdeterminowany, by stanąć w obronie ojczyzny, lecz niestety podzielił los wielu przedstawicieli polskiej elity intelektualnej, którzy zginęli w Katyniu – tak Paweł Niziołek podsumował obraz bohatera z naszej bliskiej ojczyzny.

Utalentowana młodzież z Zespołu Szkół w Sokółce, Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce została nagrodzona za swoje wybitne prace. Nim jednak w ich ręce trafiły upominki, delegacje każdej ze szkół przedstawiły krótką prezentację na temat życia swojej szkoły.

Potem Piotr Rećko wręczył w sumie 148 stypendiów w ramach „Lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokólski” (XXXIV edycja), za osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne. Najwięcej, bo aż 55, trafiło do uczniów Zespołu Szkół w Sokółce.

– Tegoroczni stypendyści to cudowni ludzie, wśród nich znaleźli się przedstawiciele Studio Poezja, wybitni sportowcy, uczniowie wygrywający ogólnopolskie konkursy. To młodzi ludzie, aktywni na różnych płaszczyznach. Jesteśmy z was dumni – akcentował Starosta Sokólski.

W uroczystości wzięli udział: Piotr Rećko, Starosta Sokólski, Daniel Supronik, dyrektor Wydziału Finansowego, Anna Marta Aniśkiewicz, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych oraz Paweł Niziołek, historyk z biura badań historycznych IPN, autor książki o rodzinie Marcinkiewiczów i dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych i z SOSW.

Wyniki POWIATOWEGO KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO ph. „Mała ojczyzna – wielka historia. JÓZEF MARCINKIEWICZ – matematyczny geniusz z Cimoszki, ofiara zbrodni katyńskiej”

KATEGORIA PLASTYCZNA
1. Emilia Klej – kl. IIIG ZS w Sokółce
2. Kornelia Sobolewska – kl. IIIH ZS w Sokółce