Terenami PODR Szepietowo zawładnęły konie

Corocznie wystawa ogierów cieszy się dużym zainteresowaniem hodowców z województwa podlaskiego. Zawsze zgłasza się na nią wielu hodowców. Zdarzają się również nowi, którzy wcześniej nie brali udziału w wydarzeniu. Ale champion nie bierze się znikąd 

– Pochodzenie zwierząt jest ważne, ale równie istotny jest wkład w rozwój konia. Najważniejsza jest praca z koniem, pielęgnacja kopyt, ponieważ zaniedbanie tego może skutkować deformacją kończyn – tłumaczy Marek Niewiński, dyrektor Biura WZHK w Białymstoku.

We wtorek, 4 października zakończyła się dwudniowa, 66. Wystawa-Sprzedaż Ogierów Zimnokrwistych.

Ocenie poddanych zostało łącznie 55 koni, gdzie o miano najlepszych rywalizowały ogiery w dwóch kategoriach rasy: polski koń zimnokrwisty i polski koń zimnokrwisty w typie sokólskim. 

Wystawa prezentuje postęp hodowlany i genetyczny w chowie koni. Ogiery, by wziąć udział w aukcji, muszą mieć ukończone dokładnie 27 miesięcy. Ich ocena od kilku lat odbywa się dwa razy w roku wiosną i jesienią. Takie spotkania są doskonałą okazją do zapoznania się z osiągnięciami najlepszych hodowców i porównania postępu hodowlanego wśród tych pięknych zwierząt. 

Konie podczas oceny otrzymują punktację, która pozwala na wyłonienie najpiękniejszego ogiera. Komisja bierze pod uwagę min. typ rasowy i płciowy, głowa i szyja, pokrój, nogi i kopyta, ruch w kłusie, stępie i ogólne wrażenie. Dodatkowo zostały przyznawane punkty za wrażenie ogólne zwierzęcia: kondycja, pielęgnacja, ogólne przygotowanie i sposób prezentacji. Oceniała je komisja w składzie: przewodniczący – Jerzy Gawarecki – emerytowany Dyrektor SO w Kętrzynie oraz członkowie: Andrzej Kopczyk – Dyrektor PomZHK w Malborku i Wojciech Ganowicz emerytowany Dyrektor SO w Sierakowie.

„Ogier, żeby zostać uznany ogierem w rasie Polski Koń Zimnokrwisty, musi uzyskać minimum 79 punktów, i muszą być spełnione pozostałe parametry zawarte w programie hodowlanym, w przypadku ogierów typu Koni Sokólskich są wyższe wymagania” – kontynuował Niewiński.

Nagroda za championa w kategorii „Ogier rasy Polski Koń Zimnokrwisty w typie sokólskim” trafiła tym razem do pana Bogumiła Sawczuka, za konia o nazwie Bosfor. Drugie miejsce zajął koń GADON, należący do Wojciecha Pietraszkiewicza, zaś trzecie  zostało przyznane ogierowi ARSENEK ze stajni Jerzego Kondratiuka.

W kategorii „Ogier rasy Polski Koń Zimnokrwisty” pierwsze miejsce zajął PALMAR, pana Janusza Lewończyka. Tytuł Wiceczempiona otrzymał koń BODO, którego właścicielem jest pan Mariusz Toczydłowski. Trzecie miejsce na podium zajął RUNAR z hodowli pana Sylwestra Chrzanowskiego.

Organizatorami wydarzenia byli: Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku, Polski Związek Hodowców Koni w Warszawie oraz Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podlaskiego.

Sylwia Matuk

fot. WZHK w Białymstoku

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top