To nie zawód – to powołanie

 Z Alicją Rysiejko, Dyrektor PCPR w Sokółce, rozmawialiśmy o tym, że są zawody, których nigdy nie zastąpią komputery. Wśród nich jest pracownik socjalny. 

– Ten zawód  to misja, pasja i wielka odpowiedzialność. To nie jest zwykła praca. Nie każda osoba się w niej sprawdzi, potrzeba tu odpowiednich predyspozycji – mówiła Alicja Rysiejko, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce.

Wsparcie, pomoc i profilaktyka połączone z wielką empatią i szacunkiem są tym, czego na co dzień doświadczają pracownicy socjalni. Nic dziwnego, że ich święto, które obchodzimy 21 listopada, jest pretekstem do docenienia tej ważnej dla społeczeństwa profesji. To czas podziękowań za ich służbę na rzecz drugiego człowieka.

– Pracownik socjalny musi wykazywać się  ogromną empatią. Ważna jest też odpowiedzialność, odwaga, odporność psychiczna oraz wielkie serce. Trzeba umieć się wczuć w rolę osoby, która zgłasza się do nas z konkretnym problemem i przede wszystkim nie osądzać – dodała pani Alicja.

Praca sokólskiego zespołu PCPR polega na wsparciu rodzin, osób potrzebujących, osób niepełnosprawnych w przeróżnych aspektach, w problemach wychowawczych, niepełnosprawności. Tak jak w MOPS-ach pracownicy socjalni zajmują się rodzinami biologicznymi, tak PCPR skupia się na rodzinach zastępczych, które sam znajduje. 

– Zespół ludzi, z którymi pracuję jest wspaniały i przede wszystkim zgrany. Najważniejsze jest to żebyśmy między sobą umiały się dogadać, ponieważ musimy pomagać innym i nie mamy czasu na niedomówienia czy spory – zapewniła dyrektor PCPR.

Dodała, że nawet w dobie postępu informatycznego i cyfryzacji zawód pracownika socjalnego nigdy nie zostanie zastąpiony przez komputer czy roboty ponieważ tu konieczna jest interakcja.

Najtrudniejsze w tym wszystkim jest to, że tak naprawdę to praca całodobowa. 

– Dzwoni telefon i musimy działać, bez względu na porę. Także nie zamykamy drzwi o którejś godzinie i nie kończymy pracy – zakończyła.

Piotr Rećko podziękował im za wrażliwość i wielkie serca, które każdego dnia okazują swoim podopiecznym oraz niesienie dobra tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. 

– Niech w wypełnianiu tak ważnej społecznie roli, zawsze towarzyszą wam radość z wykonywanych zadań i wyrazy szacunku ze strony osób, którym pomagacie i otaczającego ich społeczeństwa– mówił Starosta, składając życzenia wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz wspierania potrzebujących mieszkańców powiatu sokólskiego.

#socjalnisąważni

Sylwia Matuk

Fot. Piotr Białomyzy

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top