Uroczyste przekazanie mundurów i płaszczy Wojska Polskiego (wzór 36) Sokólskiemu Pododdziałowi Kawalerii im.10 Pułku Ułanów Litewskich.

Dzisiaj, w 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w Starostwie Powiatowym w Sokółce nastąpiło uroczyste przekazanie mundurów i płaszczy Wojska Polskiego (wzór 36) Sokólskiemu Pododdziałowi Kawalerii im.10 Pułku Ułanów Litewskich. Dowódca Pododdziału Piotr Horsztyński podziękował Staroście Sokólskiemu Piotrowi Rećko za ufundowanie mundurów kawaleryjskich – płaszczy.

“Teraz będziemy wszyscy jednakowo, regulaminowo wyglądać. Od kilkunastu lat jesteśmy w Sokółce, kultywujemy tradycje kawalerii polskiej, wojska polskiego, w tym jednostki Wojska Polskiego jakim jest 10 Pułk Ułanów Litewskich, który w Białymstoku stacjonował w okresie międzywojennym. Myślę, że te kilkanaście lat naszej działalności na terenie Ziemi Sokólskiej i nasze wyjazdy w Polskę, do Warszawy, Kocka i inne miejsca, pokazały, że jesteśmy godni noszenia tych mundurów(…) Bóg, honor ,ojczyzna to nie są tylko słowa wypisane na sztandarze, to każdy z nas nosi w sercu. Musimy to kontynuować. Chcę jeszcze raz podziękować. Liczymy na współpracę z Powiatem Sokólskim, pan Starosta może zawsze na nas ułanów liczyć. Dziękujemy również Pani Marszałek Wiesławie Burnos i Senatorowi Mariuszowi Gromko za udział w uroczystości i wręczenie nam mundurów. Będziemy je godnie nosić, obiecuje to jako oficer, słowo honoru.”

“Bardzo serdecznie wam dziękujemy za to, że reprezentujecie Sokólszczyznę, Powiat Sokólski, to jest dla nas bardzo ważne. Pamięć historyczna, zaszczepianie patriotyzmu i pamięci historycznej w młodych pokoleniach to jest nasze zadanie(…) Tak jak pani Marszałek w czasie uroczystości szepnęła mi na ucho – niech pan popatrzy na tych młodych ludzi, jak oni pochodzą w tych legionowych mundurach to poczują tego ducha Marszałka Piłsudskiego, ducha naszej wielkiej polskiej historii, Państwa Polskiego i tych, którzy walczyli kiedyś za Ojczyznę. Wolność nie została nam dana ot tak sobie. Ktoś kiedyś musiał nadstawiać za nią karku, oddać krew, a nawet życie. Za to wam serdecznie dziękujemy.” – mówił Starosta Sokólski Piotr Rećko.

Marszałek Wiesława Burnos dodała: “ Trzeba się cieszyć, że w takich czasach te mundury nosicie. W czasach kiedy pomniki odnawiamy, a nie stawiamy nowe”

„Wszyscy sobie życzymy, żeby ta pasja, którą dzielicie między sobą została zaszczepiona najmłodszym pokoleniom. Być może z każdym rokiem będzie was więcej z pomocą Starosty Sokólskiego. Z pomocą wsparcia władz samorządowych będą warunki ku temu, żeby jeszcze więcej osób było tak dobrze ubranych i tak dobrze przypominało bohaterskie dzieje polskiego oręża. Dziękuję wam za to, że poświęcacie swój czas i czas swoich rodzin na to żeby wspominać, przypominać jak polscy bohaterowie oddawali życie, krew zdrowie za to żebyśmy byli wolnym państwem.” – przemawiał do naszych sokólskich ułanów Senator Mariusz Gromko podczas dzisiejszego przekazanie mundurów i płaszczy Wojska Polskiego.opr.

Patrycja Anastazja Zalewska

foto Juliusz Stelmaszek

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Przewiń do góry