W Sokółce też będzie miejsce upamiętniające Powstanie Styczniowe

– Wreszcie po wielu latach starań w Sokółce powstanie miejsce, gdzie będziemy mogli oddawać hołd powstańcom styczniowym bo przecież tak wielu mieszkańców naszego powiatu wzięło udział w tym zrywie – zdradził Krzysztof Promiński, ułan z Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich.

Dodał, że na sokólskim rynku zostało rozstrzelanych dwóch powstańców: Maciej Woronowicz z Wojnowiec i Mateusz Michał Ciuchna. Ich ciała pogrzebano na łąkach za miastem, w kierunku Nowej Kamionki.

– Nie mają swoich mogił, a dzięki pomnikowi, który powstanie przy kościele pw. św. Antoniego Padewskiego, będziemy mogli wspominać tych wszystkich którzy walczyli wówczas w Powstaniu Styczniowym i pochodzili z terenu naszego powiatu – zaznaczył Promiński.

Pomnik ma być odsłonięty w rocznicę wybuchu największej bitwy stoczonej pod Waliłami, w pobliżu ziemi sokólskiej, na tzw. uroczysku w Piereciosach. Brało w nim udział wielu ludzi pochodzących z okolicznych terenów.

„29 kwietnia powstańcy zostali zaatakowani przez Rosjan. Przewaga ogniowa wojska carskiego zdecydowała o złamaniu szyków partyzantów … W bitwie poległo 32 powstańców, których pochowano w zbiorowej mogile na wzgórzu Piereciosy” – czytamy w książce Waleriana Bujnowskiego, „Z historią przez powiat sokólski”

Pomysł na stworzenie w Sokółce miejsca pamięci powstańców styczniowych to wynik inicjatywy społecznej. Do komitetu należą przedstawiciele Powiatu Sokólskiego, czyli Krzysztof Pawłowski i Zbigniew Dębko, ks. Jarosław Ciuchna, proboszcz Parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, sokólscy ułani: major Horsztyński, Grzegorz Czołpiński i Krzysztof Promiński, Marek Bortnik, wykonawca krzyża, Stanisław Piekarski, Łukasz Czeremcha.

– Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację przedsięwzięcia. Pani Patrycji Zalewskiej za wykonanie projektu i pracownikom Starostwa Powiatowego w Sokółce za przygotowanie niezbędnej dokumentacji, potrzebnej do postawienia pomnika – dodał pan Krzysztof.

Przy okazji wzniesienia obelisku pomysłodawcy chcą wydać również specjalną jednodniówkę, w której będą zawarte informacje dotyczące Powstania Styczniowego i jego uczestników z terenów Sokólszczyzny i jej okolic. Pomnik, który powstanie niebawem, wpisze się na listę miejsc upamiętniających powstańców styczniowych. Bo oprócz najbardziej znanych w powiecie sokólskim, takich jak te zlokalizowane w Kuźnicy na Golgocie Wschodu, w Czuprynowie, Kowalach, Szudziałowie i Szyndzieli, istnieją również te mniej znane o których opowiedział Krzysztof Promiński.

Należą do nich:

– Nowa Świdziałówka, gdzie znajduje się grób Jana Kłusewicza,

– Cmentarz w Sokolanach, na którym upamiętniony jest ksiądz Tadeusz Godlewski, proboszcz Sokolan, który został wywieziony na Syberię, uczestnik Powstania Styczniowego,

– cmentarz w Chodorówce, w gminie Suchowola, gdzie znajduje się mogiła pięciu żołnierzy z oddziału pułkownika Romotowskiego „Wawra”, którzy zginęli pod Domuratami,

– w Domuratach znajduje się również pomnik upamiętniający powstańców styczniowych,

– w Jatwiezi Małej bądź Dużej jest krzyż upamiętniający Powstanie Styczniowe.

– Część z takich pomników niestety się nie zachowała, jak np. krzyż w Nowowoli, którego obecnie już nie ma – dodał Krzysztof Promiński.

Zaznaczył również, że olbrzymia prace przy tych miejscach pamięci wykonują leśnicy, którzy dbają o te obiekty. Nie są to jedynie mogiły, ale także drzewa na których umieszczono specjalne krzyże. Powstańcy bardzo często przechowywali w nich swoje meldunki.

– Nieodżałowanym badaczem powstania był śp. Henryk Filkiewicz, który bardzo dużo zrobił, by upamiętnić powstańców i miejsca z nimi związane – zakończył rozmówca.

Sylwia Matuk

Fot. Krzysztof Promiński

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top