Wiadukt nad torami przy ulicy Kryńskiej w Sokółce otwarty

Dzisiaj rano odbyło się uroczyste otwarcie wiaduktu nad torami przy ulicy Kryńskiej w Sokółce.
Wartość inwestycji wyczekiwanej kilkadziesiąt lat to ponad 62 mln zł z czego 27,5 mln zł to wkład z budżetu Województwa Podlaskiego. Zarząd Województwa pozyskał także wsparcie rządowe w wysokości ponad 20 mln zł. 13,5 mln zł dołożyły do zadania spółki PKP Polskich Linii Kolejowych, zaś wkład Gminy Sokółka to 2 mln zł. Początkowo kwota ta miała wynosić 4,5 mln. zł, lecz Zarząd Województwa Podlaskiego zwiększył o 2 mln zł swój wkład, dzięki czemu Gmina Sokółka zaoszczędziła.
Wiadukt nad przy ul. Kryńskiej to największa od 30 lat inwestycja na terenie gminy Sokółka. “Wiadukt jest wyposażony w windę i schody. Powstała też ścieżka dla pieszych i rowerzystów. W ramach inwestycji przebudowano również fragment drogi wojewódzkiej w tym miejscu. Nad ziemią znajdują się trzy przęsła wiaduktu. Najdłuższe ma rozpiętość 58 metrów, boczne po 42 m. Obiekt będzie miał ok. 142 m. długości i ponad 16 m. szerokości.” – czytamy na portalu informacyjnym Województwa Podlaskiego.
Do realizacji inwestycji przystąpiono w maju 2019 r., jej koniec pierwotnie planowano na rok 2021. W rezultacie prace trwały niespełna 18 miesięcy.
Podczas uroczystości pierwsza głos zabrała Wiesława Burnos – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego: “Dzisiejszy dzień byłby bez wątpienia ważnym dniem w życiu śp. Józefa Sulimy, gdyby żył… Ten bukiet kwiatów – biało-fioletowych chryzantem złożę na krawędzi tej inwestycji jako symbol pamięci, wdzięczności i podziękowania wieloletniemu Dyrektorowi Podlaskiego Zarządu Dróg(…) Jako Członek Zarządu Województwa Podlaskiego miałam możliwość zaangażowania się w projekt budowy wiaduktu w Sokółce. Projekt wymagał dokończenia procedur. Z satysfakcja mogę stwierdzić, że dokończyliśmy wszelkie procedury i dzisiaj jest możliwe oddanie tej inwestycji do użytkowania wszystkim mieszkańcom Ziemi Sokólskiej. W imieniu mieszkańców Ziemi Sokólskiej chciałabym serdecznie podziękować Marszałkowi, Zarządowi i wszystkim radnym Sejmiku Województwa Podlaskiego minionej kadencji, którą dzisiaj reprezentuje Członek Zarządu Bogdan Dyjuk. W szczególności dziękuję obecnemu Marszałkowi – Arturowi Kosickiemu, Zarządowi i wszystkim radnym Sejmiku Województwa Podlaskiego obecnej kadencji…”. Pani Marszałek podziękowała również samorządowcom sokólskim oraz wszystkim pracownikom różnych szczebli, którzy swoją pracą przyczynili się do wspólnego sukcesu, jakim jest dzisiejsze oddanie tej inwestycji do użytku.
Starosta Sokólski Piotr Rećko podkreślał: “Ten wiadukt to połączenie dwóch części powiatu i dwóch części miasta. Następstwem tego połączenia jest rozwój gospodarczy i rozwój społeczny. Rozwój naszego powiatu i jego stolicy. Ten wiadukt to również ułatwienie do realizacji bardzo ważnej koncepcji jaką jest rozwój i puszczenie tędy nitki Jedwabnego Szlaku. Dla nas jest to ułatwienie w transporcie kolejowym, udogodnienie dla funkcjonowania firm, które dzięki temu będą tutaj chętniej powstawały i inwestowały w nasze tereny. Bardzo serdecznie chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w budowę wiaduktu: Pawłowi Wnukowskiemu, Pani Wiesławie Burnos, Marszałkowi Kosickiemu. Bez nich, bez postawienia kropki nad “i” tego by nie było….”. Cała wypowiedź Starosty Sokólskiego Piotra Rećko tutaj:
Podczas uroczystości głos zabierał między innymi przedstawiciel PKP PLK, który odczytał list od Wiceministra Infrastruktury Andrzja Bittela.
W uroczystościach wzięli udział także: Radny Wojewódzki i były Członek Zarządu Województwa – Bogdan Dyjuk, który zaproponował, aby wiadukt nosił imię zmarłego niedawno Józefa Sulimy – wieloletniego Dyrektora PZDW w Białymstoku, któremu Powiat Sokólski zawdzięcza wiele potężnych inwestycji drogowych. Jarosław Łukaszewicz – Kierownik Budowy z ramienia firmy INTOP, która budowała wiadukt, przedstawiciele Gminy Sokółka i służb mundurowych.
Po przemówieniach proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce ks. Jarosław Ciuchna oraz proboszcz parafii św. Mikołaja Newskiego ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk odmówili modlitwę i poświęcili wiadukt. Następnie wspólnie przecięto symboliczną, biało-czerwoną wstęgę i ruch na wiadukcie został otwarty. Szerokiej drogi…
Patrycja A. Zalewska

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top