Wspominali i przeżywali ponownie narodziny świętego Jana Chrzciciela

7 lipca, jak co roku, swoje święto obchodzi niewielka kapliczka we wsi Siderka, należąca do parafii prawosławnej w Jacznie. Dla miejscowej społeczności jest to jeden z najważniejszych dni w roku. Czas modlitewnego skupienia, próśb i podziękowań Bogu ale też okazja do rodzinnych spotkań.

– Gromadzą się tu ludzie, aby wznieść swoje modlitwy do św. Jana Chrzciciela, bo dziś właśnie przypada święto jego narodzin. Tradycją tego miejsca jest to, że przed rozpoczęciem św. liturgii wierni dokonują poświęcenia miejsca pochówku swoich przodków, którzy przychodzili do tej kaplicy, wznosili w niej swoje modlitwy, a jeszcze wcześniej budowali ją własnymi rękoma – mówił ks. mgr Piotr Hanczaruk, proboszcz Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie.

Wydarzenie, pomimo że odbywa się w okresie postu przed świętem Piotra i Pawła jest bardzo radosne. Wierni proszą Boga i św. Jana Chrzciciela, aby modlili się za nich i dawali im zdrowie, siłę i wszystko co niezbędne.

– Dziękujemy księdzu Piotrowi Hanczarukowi za zaproszenie. Staramy się zawsze uczestniczyć w uroczystościach ważnych dla społeczności powiatu sokólskiego, zarówno tych sprawowanych przez kościół katolicki, jak i przez cerkiew prawosławną. Bardzo bliskie są nam korzenie historyczne – stwierdził Jerzy Białomyzy, wicestarosta sokólski.

Zwieńczeniem uroczystości była procesja połączona z czytaniem fragmentów Ewangelii.

Sylwia Matuk

Fot. Maciej Białobłocki, Mateusz Zalewski