Ziemio! Nie kryj naszej krwi, iżby nasz krzyk nie ustawał….

Obława augustowska jest skrwawioną stronicą naszej historii. Wydarzenie, które jest nazywane „Małym Katyniem”, zabrało wiele niewinnych dusz. Wczoraj, 16 maja, parę kilometrów od miejscowości Giby, został odsłonięty i poświęcony Pomnik Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej. Obelisk upamiętniający największą zbrodnię popełnioną na Polakach po zakończeniu II Wojny Światowej składa się z trzech elementów – Chrystusa Frasobliwego z przerzuconym przez ramię płaszczem wojskowym, dzwonu pamięci i krzyża. 

W tym roku mija 77 lat od kiedy w rejonie Augustowa sowieccy oprawcy dopuścili się straszliwej zbrodni na Polakach. Do dziś nie znana jest dokładna liczba ofiar które przepadły bez śladu. Wiadomo o torturach, nieludzkim traktowaniu, o przesłuchaniach i zastraszaniu. O tym, że aresztowanych wywieziono w nieznanym kierunku, mimo starań strony polskiej, rosyjskie władze nie wykazały chęci pomocy w ustaleniu losu ofiar obławy augustowskiej. Winni nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności, nie padły słowa skruchy czy ubolewania – tak brzmiały słowa prezydenta Andrzeja Dudy w liście, skierowanym do uczestników wydarzenia. 

Po nabożeństwie Słowa Bożego  odbyła się ceremonia złożenia wieńców, kwiatów i zapalenia zniczy, w której wzięła udział delegacja ze starostwa powiatowego w Sokółce. Ofiarom obławy oddali hołd Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego Krzysztof Krasiński, Radny Krzysztof Pawłowski oraz Dyrektor Wydziału Promocji Zbigniew Dębko.

Pb

Wydział Promocji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Przewiń do góry