Zubrzyca Wielka kolejny raz świętowała Ziemniaczysko.

To cykliczna impreza, która co roku przyciąga tłumy odwiedzających nie tylko z gminy Szudziałowo, ale też dalszych zakątków powiatu sokólskiego, a nawet województwa podlaskiego. Można spróbować potraw z ziemniaka i kibicować sołectwom oraz strażakom-ochotnikom podczas zawodów.  Powiat Sokólski na tegorocznym Ziemniaczysku reprezentował Starosta Piotr Rećko.

W programie wydarzenia były oczywiście konkursy kulinarne na potrawy z ziemniaka (babka, kisza, knedle, pyzy), konkurs „Bezpieczne gospodarstwo rolne” organizowany przez KRUS, zmagania sołeckie i pięciu jednostek OSP, występy artystyczne zespołu Szudziałowianie i akordeonistów oraz wieczorny koncert grupy Golden Hit. Uzupełnieniem programu były stoiska KGW w Szudziałowie serwujące przepyszne potrawy, kramiki z watą cukrowa, popcornem, lodami i zakręconymi ziemniakami. Dla najmłodszych uczestników przygotowano m.in. zabawy w pianie, dmuchańce, czy malowanie na folii.

Wójt Gminy Szudziałowo Renata Czaban-Tarasewicz podczas uroczystego otwarcia powiedziała, że Ziemniaczysko jest imprezą, która wypromowała Zubrzycę Wielką w całym województwie. Podziękowała KGW w Szudziałowie, za to, że nigdy nie zawodzi i promuje gminę.

Nie samą pracą człowiek żyje. Cieszę się, że możemy spotykać się w weekendy, na świeżym powietrzu, którego nam nie brakuje. Proszę się bawić, odpoczywać, korzystać z pięknej pogody, nawiązywać kontakty, przyjaźnie, degustować potrawy –  zapraszała Wójt Szudziałowa.

Ziemniaczysko organizowane jest już od kilkunastu lat. Głównym celem wydarzenia jest integracja społeczeństwa. Jak powiedziała Renata Czaban-Tarasewicz, co roku organizatorzy starają się wzbogacić imprezę, jednak najważniejszym elementem kolejnych edycji niezmiennie jest konkurs kulinarny z ziemniakiem w roli głównej.

– Tutaj wyzwala się energia społeczna, która jest bardzo ważna dla każdego samorządu, także dla Powiatu Sokólskiego. Tu, w Zubrzycy Wielkiej, gdzie mamy wybitną jednostkę OSP, towarzyszącą impreza są zawody strażaków ochotników, co też jest wyjątkowe. Ale przede wszystkim olbrzymią wartość ma kultywowanie, poprzez to wydarzenie, tradycji kulinarnych związanych z tym podstawowym produktem, jakim był ziemniak na naszych terenach. Babka, kiszka ziemniaczana – przecież to są cuda kulinarne powiatu sokólskiego, a tutaj możemy tego wszystkiego zasmakować – mówił Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

Podkreślił, że bardzo ważne jest, aby ludzie się spotykali, dlatego zawsze powiat będzie chętnie współorganizował takie wydarzenia.

Radny Paweł Łabanowicz, organizator wydarzenia,  zauważył, że dla dzieci największą atrakcją były wprowadzone w tym roku zabawy w pianie. Natomiast dla dorosłych Ziemniaczysko, poza czasem na rozrywkę, jest także momentem, kiedy mogą podzielić się swoimi problemami, spróbować wspólnie znaleźć rozwiązania, porozmawiać. Z każdym rokiem uczestników wydarzania przybywa.

Jest to impreza ciekawa, regionalna i oryginalna. Najbardziej do gustu przypadły nam zmagania sołectw i zawody strażackie, ponieważ bierze w nich udział drużyna z Zubrzycy Wielkiej, która ma poważne osiągnięcia na swoim koncie. Organizacja imprezy z roku na rok jest na coraz wyższym poziomie, da się to odczuć. Wielki ukłon w stronę organizatorów. Wielka atrakcją dla dzieci jest piana, nie schodzą też z trampoliny – komentowała coroczna uczestniczka wydarzenia. Podkreślając też wspaniałą atmosferę Ziemniaczyska.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Szudziałowo, OSP Zubrzyca Wielka, Gminny Ośrodek Animacji Kultury w Szudziałowie oraz Powiat Sokólski.

Patrycja A. Zalewska-Poskrobko

Fot. Damian Szarkowski