Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu sokólskiego uświetniły dożynki powiatowo – gminne w Różanymstoku.

Specjałów przygotowanych przez 7 Kół Gospodyń Wiejskich (KGW) z terenu powiatu sokólskiego, mogli spróbować uczestnicy dożynek.  KGW “Magiczne Cimanie” z Cimani (gmina Kuźnica), KGW „Warkocze i Falbanki” z Kwasówki (gmina Janów), KGW “Kamyczki” z Kamiennej Starej i KGW “Brzozowy Zakątek” z Brzozowa, (gmina Dąbrowa Białostocka), KGW “Krukowianki” z Krukowszczyzny (gmina Korycin), “Kamioneczki” ze Starej Kamionki (gmina Sokółka) oraz KGW “Lilie i Tulipany” z Dąbrowy Białostockiej, przygotowały pięknie przyozdobione kramy, na których prezentowały wykonane przez członków Kół rękodzieła oraz częstowały uczestników przepysznymi przekąskami.

Wieś jest ostoją polskości. Działające na niej Koła Gospodyń Wiejskich kultywują nasze bogate tradycje, pełnią rolę nośnika dziedzictwa kulturowego. Przy okazji tak dużych imprez jak dożynki powiatowo-gminne, członkowie Kół mają szansę zaprezentować swoje umiejętności zarówno kulinarne, jak i rękodzielnicze – komentowała Bożena Jolanta Jelska-Jaroś, członek zarządu powiatu.

Dodała, że jej zdaniem, gospodynie i gospodarze, którzy zaangażowali się w powiatowe Święto Plonów, byli bardzo zadowoleni. Wokół ich stoisk gromadziły się tłumy gości. Każdy chciał spróbować swojskiego jadła i zobaczyć, co ciekawego oferują na swoich stoiskach. Była to też okazja do spotkań po latach, rozmów, wymiany doświadczeń i informacji. “Ci, którzy nie skorzystali z okazji, powinni żałować“ – podsumowała Jelska-Jaroś.

Podobnego zdania byli przedstawiciele KGW “Brzozowy Zakątek” z Brzozowa, którym bardzo podobała się organizacja i atmosfera tegorocznych dożynek powiatowo-gminnych. Na tę okazję przygotowali mnóstwo jadła. Były gołąbki w sosie, świeżynka, szaszłyki, chłopski garnek, kiełbaski, frytki i rozmaite słodkości.

Tego typu imprezy dają nam możliwość promowania się, zaprezentowania swojej działalności szerokiej publiczności. Dzięki stoiskom, występom artystycznym czy konkursom, Koła mogą pokazać swoje umiejętności, tradycje i pasje – mówiła Marta Radziszewska z Brzozowa.

Wspólna praca nad przygotowaniami do dożynek wzmacnia więzi między członkiniami KGW, co sprzyja lepszej współpracy i tworzeniu silniejszej, bardziej zintegrowanej grupy. Natomiast udział w tak ważnych uroczystościach, podnosi prestiż i autorytet Kół w lokalnej społeczności, co z kolei może przyciągnąć nowych członków.

Patrycja A. Zalewska-Poskrobko

Fot. Jarosław Stasiulewicz