Aż 4 tysiące wielokolorowych chryzantem ozdobi miejsca pamięci oraz przydrożne krzyże i kapliczki znajdujące się na terenie Powiatu Sokólskiego.
Z inicjatywy Starosty Sokólskiego Piotra Rećko Powiat Sokólski reprezentowany przez Zarząd Powiatu w porozumieniu z ARiMR włączył się w akcję rządowej pomocy dla sprzedawców chryzantem, którzy w tym roku nie sprzedali kwiatów w związku z ograniczeniami spowodowanymi epidemią Covid-19. Na rządową pomoc mogą liczyć małe i średnie oraz mikroprzedsiębiorstwa, które poniosły straty w związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy w okresie od 31 października do 2 listopada. Kwiaty odkupione przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach skupu interwencyjnego przekazane zostały m.in samorządom.
Powiat Sokólski jako jednostka samorządu terytorialnego odebrał dzisiaj od lokalnych sprzedawców i producentów aż 4 tysiące chryzantem doniczkowych. Przekazały je lokalne firmy tj: Gospodarstwo Ogrodnicze Bartosz Nowik z Nowej Moczalni, Centrum Ogrodnicze Ogrodnik Romuald Minczewski oraz Bricomarche w Sokółce.
Oprócz pomocy lokalnym przedsiębiorcom, akcja ma również charakter symboliczny. Wielokolorowymi chryzantemami przyozdobiono miejsca upamiętniające bohaterów poległych za wolność Ojczyzny. Kwiaty zostały postawione m.in. przy pomnikach Marszałka Józefa Piłsudskiego, Zesłańców na Sybir, żołnierzy Armii Krajowej, przy Memoriale ,,Golgota Wschodu” w Kuźnicy upamiętniającym Zesłańców na Sybir oraz Powstańców Styczniowych, na grobach Nieznanego Żołnierza i żołnierzy poległych w wojnie polsko – bolszewickiej w 1920 r. znajdujących się na cmentarzach w Sokółce, Kuźnicy i Klimówce a także wokół przydrożnych krzyży i kapliczek.
oprac. IC
foto JS
Dzięki tej wspaniałej inicjatywie ogromne ilości kwiatów nie ulegną zniszczeniu i utylizacji a przyozdobią miejsca pamięci, które rozsiane są na terenie całego powiatu sokólskiego.
oprac. IC
fot. JS