Wirtualna strzelnica – nieoceniona pomoc dydaktyczna

W Zespole Szkół w Dąbrowie Białostockiej zrealizowano unikalny projekt. To wirtualna strzelnica, przeznaczona dla certyfikowanych klas mundurowych. Została oddana do użytku 9 grudnia.

– Dziękuję Ministerstwu Obrony Narodowej, Dariuszowi Piontkowskiemu Sekretarzowi Stanu, Mariuszowi Gromko Senatorowi RP, którzy pomogli w pozyskaniu środków na sfinalizowanie stworzenia strzelnicy. Powiat Sokólski przekazał szkołę fundusze na wkład własny  – powiedział Piotr Rećko, Starosta Sokólski. Podziękował również  Joannie Bieszczad Kierownik Referatu Rozwoju oraz całemu wydziałowi za przygotowanie  projektu.

Jerzy Białomyzy, wicestarosta, również dołączył się do podziekowań tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania strzelnicy.

– Za to, że powstała w Dąbrowie Białostockiej chciałbym serdecznie podziękować Piotrowi Rećko i Zarządowi Powiatu Sokólskiego – mówił Białomyzy.

Dodał, że dzięki strzelnicy, dąbrowska młodzież będzie mogła podwyższać swoje umiejętności. A mieszkańcy gminy Dąbrowa Białostocka i całego powiatu sokólskiego, będą  mogli czuć się bezpiecznie, mając obok siebie wyszkolonych przyszłych mundurowych. 

  – Dobry żołnierz to żołnierz wyszkolony  – zauważył  wicestarosta. 

W otwarciu wirtualnej strzelnicy wziął również udział Paweł Wnukowski, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego.  Pogratulował staroście oraz Jarosławowi Budnikowi, dyrektorowi ZS w Dąbrowie Białostockiej sukcesu powstania strzelnicy oraz współpracy pomiędzy instytucjami i jednostkami  starostwa. Podkreślał też wkład w projekt jednego z nauczycieli. 

– Pan Janusz Bielawski całe serce  wkłada w funkcjonowanie klas mundurowych. Bez jego zaangażowania, prawdziwej pasji  nie byłoby takiego efektum jaki obserwujemy. Jesteśmy gotowi do dalszej współpracy – powiedział radny.

Dyrektor Budnik oraz jeden ze stypendystów Starosty, przybliżyli gościom ponad dziesięć lat mundurowej tradycji w dąbrowskiej szkole.  Wyświetlono slajd, na których  przedstawiono manewry klas mundurowych,  obozy wojskowe i projekty realizowane przez te wszystkie lata z partnerami szkoły.

Wspominany Janusz Bielawski jest nauczycielem klas mundurowych, jeździ regularnie na szkolenia organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Realizując projekt ,,Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej”  usłyszał o programie ministerialnym  ,, Strzelnice dla powiatu” oraz ,, Strzelnice wirtualne” dla szkół będących w programie Certyfikowanych Szkół Mundurowych.

– Przekazałem informację o projektach dyrektorowi. Bez namysłu zaczęliśmy działać. Skontaktowaliśmy się z organem prowadzącym szkołę, który przygotował nam projekt.  Ministerstwo Obrony Narodowej zaakceptowało go. Zarząd Powiatu przyjął realizację  i tak ruszyła ,,machina”. Potem dyrektor  Budnik wyznaczył pomieszczenie na strzelnicę, które wyremontowaliśmy przy udziale młodzieży – opowiadał Bielawski.

Pan Janusz podkreśli też, że ważne jest w takich sytuacjach zaangażowanie młodzieży, która widzi efekt wspólnie wykonanej pracy.  Jego uczniowie są wręcz zachwyceni tym, czego właśnie dokonali.

– Młodzież poświeciła swój własny czas, malując ściany sali, oczywiście pod moim nadzorem. Wszystko się udało. Dlatego, jeśli my dorośli, pokażemy naszej młodzieży, która tu się edukuje, że warto podejmować wyzwania, realizować swoje marzenia, to może oni za kilka lat nas zastąpią. A my, jakiś czas później, przyjedziemy tu do szkoły i sprawdzimy czy im też udało się coś wartościowego zrobić ic czy dbają o to, co zrobiliśmy wspólnie – powiedział nauczyciel.

Tomasz Leszkowicz, instruktor samoobrony i strzelectwa, strzelnicę określa wprost jako nieoceniona pomoc dydaktyczną, która w prosty i bezpieczny sposób umożliwi nauczanie elementarnych nawyków z zachowaniem bezpieczeństwa w posługiwaniu się bronią.

– Wirtualność powoduje, że nie ma tu ryzyka oddania niekontrolowanego strzału – podsumował Leszkowicz.

Dotacja celowa ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu: ,,Strzelnica w powiecie 2021″ nr 2/2021/BdsPZŻR
Całkowita wartość inwestycji  140 000 zł.
Dofinansowanie: 110 600 zł.

Zadanie pn. „Utworzenie wirtualnej strzelnicy w Zespole Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej”

Opr. Elżbieta Rapiej

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top