Dzień Eucharystii w Sokółce

13. Rocznica Wydarzenia Eucharystycznego w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Kolegiacie Sokólskiej

– W pierwszą niedzielę października, już tradycyjnie gromadzimy się przy Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce, na uroczystościach związanych z rocznicą wydarzenia eucharystycznego, zwanego Cudem Eucharystycznym. Jest to trzynasta rocznica tego wydarzenia, a dziesiąta od chwili przeniesienia Najświętszej Cząstki Serca Pana Jezusa do naszej świątyni – powiedział w rozmowie ks. Jarosław Ciuchna, proboszcz Parafii św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

Msza święta z okazji Dnia Eucharystii w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce odprawiona została 3 października, na ołtarzu polowym przy kościele pw. św. Antoniego Padewskiego. Celebrował ją J. E. Ks. Abp Józef Guzdek, Metropolita Białostocki. Przepięknym dywanem ułożonym z kwiatów, Kustodium z Najświętszą Cząstką Serca Pana Jezusa zostało przeniesione na ołtarz polowy.

Jak co roku, w uroczystościach wzięły udział setki wiernych. Powiat Sokólski reprezentował Piotr Rećko, Starosta Sokólski. W wydarzeniu uczestniczył także Bohdan Józef Paszkowski, Wojewoda Podlaski oraz Wiesława Burnos, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

W imieniu Powiatu Sokólskiego Dary Ołtarza złożył Piotr Rećko,  wraz z małżonką, Edytą Rećko.

Wierni biorący udział w uroczystościach, pytani o emocje, jednogłośnie odpowiadali, że bardzo przeżywają zetknięcie z Cząstką Ciała Pańskiego. Przyjezdni z innych miast, a nawet i z innych krajów, stwierdzili, iż wyjeżdżają stąd całkowicie odmienieni, szczęśliwsi, skupieni.

Po uroczystej mszy św. Cząstka Ciała Pańskiego została wystawiona do publicznej adoracji na ołtarzu głównym w Kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

– W taki dzień, jak dziś, kiedy wspólnie się modlimy, uświadamiamy sobie, iż w pogoni za codziennością dnia powszedniego, musimy się na chwilę zatrzymać, musimy się pochylić przed Najwyższym Bogiem i zastanowić nad własnym przemijaniem – mówił na uroczystościach Piotr Rećko.

Cud Eucharystyczny w sokólskim Kościele związany jest z przemienieniem Hostii we fragment ludzkiego ciała. Objawienie to jest pierwszym w Polsce cudem eucharystycznym, gdyż wszystkie dotychczasowe objawienia związane były z Maryją. Mistyczne wydarzenie miało miejsce w październiku 2008 r. Komunikant, który wówczas upadł na schodek ołtarza w kościele, stał się widoczną przemianą hostii w Ciało Chrystusa.

Wydarzenie to stało się dla wielu osób punktem zwrotnym w życiu. Cudowne objawienie przywróciło niektórym wiarę w Boga, pomogło poradzić sobie z trudnościami życia codziennego, wyzdrowiało ze śmiertelnych chorób, czy też dało nadzieję na lepszą przyszłość. O zbawiennym działaniu Hostii z Kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego przekonało się bardzo dużo osób.

Udało nam się porozmawiać z rodzinami, których dotknął Cud. Ich świadectwa opublikujemy już wkrótce, na łamach naszego serwisu.

Tymczasem zachęcamy do obejrzenia relacji z Mszy św. którą znajdziecie pod linkiem :

Tekst: Sylwia Matuk

Zdjęcia: Elżbieta Rapiej