Gospodarstwo Agnieszki Budrowskiej z Krynek laureatem Podlaskiej AGROLIGI 2024.

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, jak co roku organizuje konkurs “Podlaska AgroLiga 2024”.  Wczoraj, na uroczystej gali finałowej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku, poznaliśmy Mistrzów Podlaskiej AgroLigi, którzy będą reprezentować nasz region w konkursie krajowym. 

W tegorocznej edycji, w kategorii „Rolnicy”, kandydatem z powiatu sokólskiego było gospodarstwo Agnieszki Budrowskiej z Krynek. Rolniczka przejęła je w 2017 roku od rodziców, Doroty i Antoniego Budrowskich. Agnieszka reprezentuje trzecie pokolenie rolników w swojej rodzinie. Co ciekawe, kiedy ojciec kandydatki przejął je od swoich rodziców, areał liczył zaledwie 4,17 ha. Pan Antoni systematycznie powiększał wielkość posiadanych ziem, aż do 176,91 ha. Jego córka o kolejne 10 ha. Podstawowym kierunkiem prowadzonej działalności rolniczej jest produkcja roślinna, głównie rzepaku i pszenicy ozimych. Pozostałe uprawy to jęczmień jary, kukurydza na ziarno oraz groch. 

Agnieszka Budrowska z wykształcenia jest mgr inż. biotechnologii przemysłowej i jak sama mówi, wybierając kierunek studiów, nie planowała pracować na gospodarce. Jednak, kiedy rodzice zasugerowali przekazanie jej gospodarstwa, zgodziła się. 

Korzystając z wiedzy i doświadczenia ojca, mimo że większość jej gleb jest klasy IV, rolniczka uzyskuje bardzo dobre wyniki produkcyjne uprawianych roślin. Jej gospodarstwo jest wyposażone we wszystkie niezbędne maszyny. Można tu też zobaczyć sprzęty, które Antoni Budrowski sam skonstruował. Agnieszka Budrowska sama obsługuje wszystkie maszyny, ukończyła kurs kombajnisty. Uwielbia pracę w ogrodzie, interesuje się dietetyką oraz zdrowym stylem życia. W planach ma dalszy rozwój gospodarstwa, inwestycje w ciągnik z nawigacją, zakup agregatu bezorkowego. Teraz czeka na dostawę opryskiwacza z nawigacją, o pojemności 4000 l i 28 m szerokości belki. Budrowska jest też beneficjentem różnego rodzaju programów np. premii dla młodych rolników, modernizacji gospodarstw rolnych, czy programu rolno-środowiskowo – klimatycznym – ochrony cennych siedlisk i zagrożonych gatunków na obszarze Natura 2000. 

Pytają mnie – jak to jest jeździć takim dużym ciągnikiem? Zawsze odpowiadam: wsiadam i jadę. Kiedyś tata mnie uczył jeździć, teraz często to ja mu pokazuje nowości w maszynach rolniczych – opowiada młoda rolniczka.

Gospodarstwo Agnieszki Budrowskiej jest dostosowane do wymogów UE, posiada niezbędną dokumentację, a właścicielka prowadzi karty pól każdej uprawy. 

Zarząd Powiatu Sokólskiego ufundował nagrodę dla naszej reprezentantki. Wręczył ją, wraz z dyplomem, uczestniczący w gali Mariusz Stefanowicz, Radny Powiatu Sokólskiego wraz z Łukaszem Mucusiem, Kierownikiem Referatu Rolnictwa w Starostwie Powiatowym w Sokółce.  

Chciałabym podziękować rodzicom za to, że teraz ze spokojem i nadzieją mogę iść w przyszłość i w świat – powiedziała Agnieszka Budrowska otrzymując także specjalną nagrodę przyznaną przez dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Jednocześnie została nagrodzona owacjami na stojąco przez wszystkich uczestników.

Konkurs AgroLiga to nie tylko rywalizacja o tytuł, lecz przede wszystkim okazja do zaprezentowania osiągnięć podlaskiej wsi oraz jej zaplecza. Wydarzenie umożliwia prezentację sukcesów gospodarstw rolnych i firm związanych z przetwórstwem rolno-spożywczym, świadczeniem usług rolniczych, handlem środkami produkcji dla rolnictwa, a także produkcją maszyn i pasz. Wydarzenie stanowi również doskonałą szansę na wyróżnienie właścicieli tych przedsiębiorstw, nie tylko za wyniki ekonomiczne, ale także za dbałość o bezpieczeństwo pracy, estetykę gospodarstw i ich otoczenia.

Współczesne rolnictwo i obszary wiejskie dynamicznie się rozwijają, wprowadzając nowoczesne i innowacyjne rozwiązania. Powstaje wiele projektów i inicjatyw zasługujących na wyróżnienie. Dotyczy to zarówno gospodarstw, jak i firm wspierających rozwój wsi oraz dostosowujących się do zmian w rolnictwie. Podlaskie rolnictwo może z powodzeniem rywalizować z najlepszymi w kraju. Warto pokazać jego siłę, zgłaszając się do konkursu. Co roku rolnicy i firmy z Podlasia zdobywają tytuły mistrzowskie. Ich lista jest już długa. 

Mistrzami AgroLigi 2024 w kategorii “Rolnik” zostali Dorota i Bogusław Ciupińscy z gminy Drohiczyn. Prowadzą wielopokoleniowe gospodarstwo rodzinne. Specjalizują się w hodowli bydła mlecznego. Gospodarują na 410 ha, a ich stado liczy 570 sztuk, z czego stado podstawowe to 225 krów mlecznych. 

Pro Care Daniel Tyborowski z gminy Piątnica – to tegoroczni zwycięzcy w kategorii “Firma”. Zajmują się korekcją racic u bydła, leczeniem ich schorzeń oraz profilaktyką.

Wicemistrzami w kategorii „Rolnicy” zostali: Agnieszka i Cezary Magnuszewscy, a laureatami: Karolina i Marcin Kowalewscy, Aneta i Janusz Kraśko, Elżbieta i Robert Chmielewscy, Agnieszka Budrowska, Beata i Antoni Nowikowscy, Anna i Krzysztof Nienałtowscy, Ewa i Arkadiusz Bączyk. W kategorii Firma tytuł wicemistrza otrzymali Wędzarnia Dunikowscy Joanna i Sławomir Dunikowscy, a laureatem firma MAX-ROL.

Mistrzowie wyłonieni na szczeblu wojewódzkim przechodzą do etapu krajowego. Finał odbywa się w obecności Pary Prezydenckiej, co jest wielką nobilitacją. 

Konkurs AgroLiga jest organizowany od 30 lat. Na szczeblu wojewódzkim przez Wojewódzki Ośrodki Doradztwa Rolniczego , zaś na szczeblu krajowym  przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub. Honorowy Patronat nad konkursem sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes ARiMR, Dyrektor Generalny KOWR i Prezes KRUS. Patronat Medialny – Magazyn Ludzi Przedsiębiorczych AGRO. 

Patrycja A. Zalewska-Poskrobko

Fot. Łukasz Mucuś i PODR w Szepietowie

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top