Międzynarodowy Dzień Białej Laski w naszym Powiecie.

Dzień Białej Laski, to święto, które ma przypominać o tym, że na całym świecie miliony osób dotkniętych jest dysfunkcją wzroku, osób niewidomych lub niedowidzących. O tym, że niewidomi, wcale nie chcą być niewidzialni. W naszym powiecie wydarzenie to celebrowane jest od lat.
Obchody Dnia Białej Laski, jak co roku, odbyły się w sokólskiej kawiarni „Lira”. Była to kontynuacja happeningu, który odbył się pod kinem Sokół, 15 września. Na dzisiejszym spotkaniu pojawiło się mnóstwo gości, w tym osoby wchodzące w skład Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Sokółce. W uroczystości brała udział delegacja z ramienia Powiatu Sokólskiego: Katarzyna Nowak, Sekretarz, Alicja Rysiejko, Dyrektor PCPR, z ramienia Urzędu Marszałkowskiego: Wiesława Burnos, członek zarządu województwa podlaskiego. Obecnością licznie zaszczycili przedstawiciele instytucji publicznych. Zebranych powitała Barbara Sawicka, Prezes Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Sokółce.
– Polski związek Niewidomych przeszedł ogromną metamorfozę, kiedyś jego działalność opierała się na zabezpieczaniu bytu ludzi. Po dwóch wojnach światowych było wiele osób ociemniałych, czyli takich które kiedyś widziały i z czasem straciły wzrok- mówiła Barbara Sawicka.
Ci ludzie w zasadzie byli wyrzutkami społeczeństwa, ponieważ bardzo trudno było im się przestawić z widzących na niewidzących. Widząc skalę problemu i jego konsekwencje: społeczne i ekonomiczne, szukano remedium. Zaczęło się od tworzenia miejsc pracy dla tych osób, przyuczano ich do prostych czynności.
– Dbano o to, by ci ludzie też mieli jakąś godność, żeby czuli że są w jakimś stopniu przydatni dla społeczeństwa- podkreśla Sawicka.
Dodaje, że czasy się zmieniały, młodzi ludzie którzy rodzili się niewidomymi, albo tracili wzrok, mieli już nieco inne aspiracje, chcieli się kształcić zajmować jakieś wyższe stanowiska. Ewoluowały ich potrzeby i świadomość tego, że niepełnosprawność nie musi oznaczać wykluczenia społecznego.
– Takich ludzi należy wspierać, stwarzać wszelakie możliwości, żeby realizowali to co zamierzają. I Polski Związek Niewidomych właśnie to czyni. Zarząd związku realizuje mnóstwo różnorakich spotkań , zajęć i wiele osób z tego właśnie korzysta- podkreśla prezes sokólskiego KTPZN.
W trakcie dzisiejszego wydarzenia Rafał Gawkowski, prezes Zarządu Polskiego Związku Niewidomych, okręgu w Białymstoku, nadał tytuły nowym Przyjaciołom Niewidomych, czyli przedsiębiorcom, którzy wspomagają związek rzeczowo bądź finansowo. Znaleźli się wśród nich: Bożena Matuk, właścicielka baru Smakosz, Krystyna Biziuk, przewodnicząca Związku Sybiraków w Sokółce, Alfred Głuszyński, prezes spółdzielni Eco-Grill w Sokółce, firma Eskimos S.A., Marcin Dylewski, właściciel sklepu papierniczego w Sokółce. Podkreślano, że to szacowne grono powiększa się z roku na rok, za co Związek Niewidomych jest bardzo wdzięczny.
Na ręce Barbary Sawickiej kwiaty i upominki złożyli przedstawiciele samorządowi, przedstawiciele instytucji publicznych. Wszystko to w ramach podziękowania za jej wspaniałą pracę i oddanie.
– W imieniu Starosty Sokólskiego, całego zarządu powiatu oraz własnym, pragnę podziękować za serce i za zaangażowanie w działaniu na rzecz osób niewidomych i słabo widzących. Niech ten Jubileusz będzie inspiracją do realizacji kolejnych planów i zamierzeń – życzyła Katarzyna Nowak, Sekretarz Powiatu Sokólskiego.
Alicja Rysiejko, dyrektor PCPR, zaznaczyła, że związek działa już 70 lat, gromadząc wokół siebie ludzi dobrej woli, działających na rzecz osób niedowidzących i niewidomych.
– Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie cieszy się, iż możemy brać udział w tych działaniach, a przy pomocy środków PFRON, dofinansowywać różnego rodzaju imprezy integracyjne, turnusy rehabilitacyjne. Pani Basia jest dla nas wzorem do naśladowania jak skutecznie działać, także prosimy żeby Pani nigdy się nie zmieniała – mówiła Alicja Rysiejko
Głos zabrała też Wiesława Burnos:
– Chciałabym bliżej Was poznać, nawiązać współpracę, wspomóc i też zasłużyć na miano Przyjaciela Osób Niewidomych. Te kwiaty kieruję do Was wszystkich, z najlepszymi życzeniami od Marszałka Artura Kosickiego i całego zarządu.
Oprac. i fot. Sylwia Matuk

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top