Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego w Sokółce.

9 września o godzinie 12:00 w Powiatowym Domu Kultury w Sokółce odbędzie się wyjątkowe wydarzenie literackie – Narodowe Czytanie wybranych fragmentów dramatu romantycznego „Kordian” autorstwa Juliusza Słowackiego. Organizatorami tegorocznej edycji są Powiat Sokólski, Powiatowy Dom Kultury oraz Zespół Szkół w Sokółce. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, która wspiera inicjatywę i zachęca do udziału w 13. odsłonie akcji promującej polską literaturę.

W tym roku wybór padł na „Kordiana” Juliusza Słowackiego, utworu, który odgrywa ważną rolę w polskim dziedzictwie literackim.

Juliusz Słowacki napisał dzieło podczas swojego pobytu w Szwajcarii. Dramat ten po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i od tamtej pory uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury romantycznej. Słowacki w „Kordianie” przedstawił wnikliwy obraz epoki oraz romantyczną wizję losów polskich konspiratorów, których działania były ukierunkowane na przygotowanie zamachu na cara. Chociaż głównym tematem jest spisek podchorążych, to utwór odnosi się również do powstania listopadowego, analizując przyczyny i skutki klęski tego wolnościowego zrywu.

W „Kordianie” przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dramatu. Kluczowym zagadnieniem, jakie podejmuje autor, jest kwestia walki o niepodległość narodową. Dzieło to, od momentu swojego powstania, doczekało się licznych wydań i adaptacji scenicznych, a także stało się przedmiotem wielu interpretacji i dyskusji literackich. „Kordian” nieustannie zajmuje ważne miejsce w kanonie polskiej literatury i pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych dramatów.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu sokólskiego do udziału w Narodowym Czytaniu, aby wspólnie odkrywać bogactwo polskiej literatury i dzielić się pasją do czytania.