Oficjalne otwarcie nowej jednostki OSP Brzozowo Kolonia

Mieszkańcy miejscowości Brzozowo Kolonia mają swoją jednostkę OSP. W razie potrzeby będą nieść pomoc mieszkańcom okolicznych miejscowości i przyjezdnym.

Oficjalne otwarcie poprzedzone było mszą św. w Bazylice Różanostockiej. Głównym powodem powstania jednostki było m.in. sąsiedztwo drogi wojewódzkiej i brak innych Ochotniczych Straży Pożarnych w pobliżu. Najbliższa OSP znajduje się w odległości około 15 km – w Reszkowcach. Druhowie z Brzozowa Kol. plany utworzenia jednostki mieli już kilka lat temu, ale do konkretnych działań zabrali się w ubiegłym roku. Po miesiącach starań, ciężkiej pracy, gromadzenia odpowiedniego sprzętu i wyposażenia, mogli zacząć działać jako samodzielna drużyna. W tym czasie sukcesywnie podnosili też swoje umiejętności. Samochód, którym dysponują dostali od innej OSP.

Remizy jeszcze się nie dorobiliśmy. Wóz na razie stoi u mnie w garażu, ale mamy już przyszykowaną działkę i plany budowy – powiedział Romuald Garbecki, prezes OSP Brzozowo Kolonia.

Od lipca nowa drużyna, licząca aż 40 druhów, włączy się do działania. Dwunastu z nich jest po specjalistycznych szkoleniach. Wkrótce mają je przejść kolejni.

Ci młodzi chłopcy i dziewczęta są bardzo chętni do niesienia pomocy i uczenia się od starszych, doświadczonych strażaków. Ale muszą być świadomi i przygotowani na to, że ta służba trwa dzień i noc. Chciałbym życzyć im i sobie tyle bezpiecznych powrotów, ile wyjazdów na akcje – mówił prezes Garbecki.

OSP Brzozowo Kolonia to kolejna formacja w powiecie sokólskim i gminie Dąbrowa Białostocka, która się reaktywowała.

Można powiedzieć, że powstała jak feniks z popiołu – stwierdził Dariusz Wojtecki, Komendant Powiatowy PSP w Sokółce.

Dodał, że każda kolejna jednostka podnosi bezpieczeństwo lokalnej społeczności i szerzej, województwa podlaskiego, a nawet całego kraju.

– Inwestycja w PSP czy OSP jest zawsze opłacalna i niewspółmierna do tego, co ci ludzie robią codziennie przy każdych działaniach ratowniczych i ratowniczo-gaśniczych  – podsumował Wojtecki.

Zaznaczył, że najbardziej liczy się ich pasja, zaangażowanie i chęć do niesienia pomocy o każdej porze dnia i nocy.

Odwagę i chęć do działania młodych druhów podkreślał także Artur Gajlewicz, burmistrz Dąbrowy Białostockiej. Podkreślał, że wydarzenie jest świętem wszystkich strażaków z gminy. Ludzi którzy nie boją się pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują.

Oficjalne otwarcie nowej jednostki OSP Brzozowo Kolonia wsparł zarząd powiatu sokólskiego.

Patrycja A. Zalewska-Pozkrobko

Fot. Marcin Pogorzelski