Osiedle Zielone wciąż będzie zielone! (Sokółka)

Zielone wciąż będzie zielone! Sokólskie osiedle – każdy z pewnością, kto ostatnio tam zawitał zwrócił uwagę na prace trwające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Wycinka drzew kojarzy się wielu z nas bardzo negatywnie, i słusznie, zwłaszcza ta bezsensowna, dlatego o prace przy obiektach zapytaliśmy gospodynię miejsca Dyrektor SOSW Elżbietę Szomko.

Rozpoczęły się prace przygotowujące powstanie nowoczesnego kompleksu sportowego przy ZSZ. Planowana jest również budowa ciągów komunikacyjnych, nowe oświetlenie, ławki oraz trawniki wokół szkół, z których będziemy chętnie korzystać. Przed budynkiem trwają już prace przy budowie ogromnego parkingu, który ułatwi przemieszczanie się dzieci z dowożących ich busów do szkoły, szczególnie tym mniej sprawnym ruchowo i poruszających się na wózkach. Do powstania parkingu niezbędna była wycinka starych, często już spróchniałych, drzew rosnących przed szkołą. Niektóre stanowiły realne zagrożenia bezpieczeństwa uczniów przebywających na terenie ośrodka oraz przechodniów korzystających z chodnika wzdłuż ogrodzenia. Już niedługo zadbamy o nowe nasadzenia drzew.

Czy osiedle Zielone jednak nadal pozostanie zielone zapytaliśmy Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg Grzegorza Pula. Otóż pozostanie!
Dyrektor poinformował, że nie ma mowy o powstaniu betonowej pustyni. Na długości poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i SOSW, blisko sklepu teren będzie utwardzony, w taki sposób, aby pojazdy, które będą wjeżdżały przez bramę Ośrodka mogły dowieźć dzieci niepełnosprawne zarówno pod drzwi SOSW jak i Poradni. Teren będzie tam utwardzony, ale nie kostką a geokratą – będzie tam rosła trawa. Zostaje około 1,5 m wolnej przestrzeni pomiędzy utwardzeniem a ogrodzeniem i tu przewidujemy w zamian za wycinkę – nasadzenie w większej ilości drzew niż została wycięta. Będą to drzewa i liściaste i iglaste. Zostaną posadzone nie tylko wzdłuż całego ogrodzenia ale i na terenie przyległym.

Starosta Sokóski Piotr Rećko:
    Zarząd Powiatu postawił sobie za cel uporządkowanie i zagospodarowanie całego terenu wokół SOSW, a w pierwszej kolejności termomodernizację tych budynków i poprawienie ich efektywności energetycznej. Kolejnym etapem jest budowa parkingów przy budynkach Ośrodka, Poradni jak i Szkoły Zawodowej, żeby osoby niepełnosprawne i z ograniczeniami ruchowymi miały pełen dostęp do budynku, żeby mogły podjechać wózkami. Drzewa, które wycięto były na tyle stare, schorowane, spróchniałe, że stanowiły zagrożenie dla dzieci, młodzieży, ale też dla mienia. Decyzję wycinki konsultowaliśmy m.in. z RDOŚ. Kolejny nasz cel to prowadzenie nasadzeń zastępczych, uporządkowanie zieleni przy placówkach. Nowe nasadzenia będą ładniejsze, przystosowane do miejsca i bardziej bezpieczne.

PBA