Pierwszy dzień XXIX Ogólnopolskich Dni Truskawki w Korycinie

Dzisiaj rozpoczęły się XXIX ogólnopolskie Dni Truskawki. Jedna z największych imprez w naszym regionie, której organizatorem jest Gmina Korycin, a współorganizatorem Powiat Sokólski. Pierwszy dzień obfitował w zmagania sportowe i widowiska artystyczne. Zakończy go korycińska biesiada pod hasłem “Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna Nocą”.

Niesamowite widowisko i przednia zabawa

Od rana trwała rywalizacja 25 ekip – 20 zespołów męskich i 5 kobiecych – w VIII Błotnej Lidze Mistrzów Swampions Soccer League w Korycinie. Międzynarodowy charakter imprezy zapewnili zawodnicy, którzy przybyli z całej Polski m.in. Łodzi, Warszawy, Poznania oraz zagranicy – Białorusi, Litwy, Ukrainy, a nawet Angoli.

Zawodniczki z drużyn żeńskich, dotarły do Korycina ze Skierniewic, Piątnicy, Białegostoku, Choroszczy i Sokółki – drużyna bokserek z UKS Boxing.

Błotna Liga Mistrzów jest bardziej klubowym, niż narodowym turniejem więc ekipy są wymieszane, tworzą je zawodnicy pochodzący z różnych państw. Tak jak w tradycyjnej lidze mistrzów, każdy sam buduje swój zespół – tłumaczy Maciej Rant, organizator zawodów. 

Tego typu turnieje są organizowane na Podlaskiem już od dekady. Torfowy Doktor Tusz z Białegostoku – drużyna Macieja Ranta – jest zdobywcą Pucharu Mistrza Polski, ale też Mistrzami świata w piłce błotnej.

Propagujemy tę mega widowiskową dyscyplinę. Jest ona bardzo optymistyczna i zabawna. Mam nadzieję, że wszystko co najlepsze jeszcze przed nami, a pokażą to dzisiejsze i jutrzejsze mecze – skomentował Rent.

Jednym z rywali lidera jest drużyna UKS Boxing Sokółka.

Dla nas jest to czysta zabawa i przede wszystkim wspaniała integracja środowiska sportowego. Ja się bardzo z tego cieszę i dlatego staramy się być tutaj co roku –  powiedział Tomasz Potapczyk, trener klubu UKS Boxing Sokółka.

Bokserzy dopiero co wrócili z Mistrzostw Polski i są zmęczeni po zakończonym sezonie, jednak mimo to nie odpuścili sobie dzisiejszych zawodów.

To jest niewątpliwie olbrzymi wysiłek, kopać piłkę w błocie. Ale patrząc na nasze społeczeństwo, jakie czasem chodzi smutne, my, w ramach rozrywki, jesteśmy tutaj, żeby ich rozbawić i wspólnie spędzić dobry czas. Przyjechali tu ludzie z całej Polski i zagranicy, dlatego tym bardziej powinniśmy w tym miejscu promować nasz powiat i cieszyć się, że taka inicjatywa jest właśnie tutaj, w Korycinie. Błoto, woda, upał i wspólna zabawa, to jest frajda. A że czasem ktoś buta zgubi i trudno go później znaleźć, to tylko małe utrudnienie – dodał trener Potapczyk.

Po pierwszym meczu jego team wygrał 5:0! W skład drużyny błotnej UKS Boxing Sokółka, wchodzą osoby związane z boksem, które trenowały w klubie kiedyś lub obecnie oraz działacze klubowi. 

W tym roku w zmaganiach nad korycińskim zalewem wzięło udział o 5 drużyn więcej niż w ubiegłym sezonie. 

W korycińskim triathlonie wystartowała maksymalna liczba zawodników

Na listach startowych znalazły się sześćdziesiąt dwie osoby z całej Polski. To maksymalna liczba uczestników, jaką organizatorzy mogli przyjąć ze względu na bezpieczeństwo i komfort zawodów. 

Triathlon tradycyjnie rozpoczął się od pływania. Tym razem było to niemal 500 metrów do pokonania w wodach zalewu korycińskiego. Następnie zawodnicy wsiedli na rowery, aby przejechać nimi 22 kilometry. Zmagania zakończyli biegiem na dystansie ponad pięciu kilometrów. 

Jazdę rowerem trenuję na tych właśnie drogach, więc czuję się tu pewnie. Ciężej było podczas biegu, bo trasa wiodła przez zróżnicowany teren. Było kilka górek po drodze, w parku. Ale ogólnie było naprawdę fajnie – z zadowoleniem podsumowuje swój start Kacper Zaleski, zwycięzca triathlonu. 

To już trzeci jego udział w korycińskich zawodach podczas Dni Truskawki. Regularnie trenuje od kilku lat, przygotowując się na cały kolejny sezon. Zawodnik chwalił tegoroczną organizację zawodów. Uważa, że z każdym rokiem jest coraz lepsza. 

Marzena Łaskowska z Olecka zajęła drugie miejsce wśród kobiet. Dla zawodniczki największy problem stanowiło przepłynięcie niemal pół kilometrowego dystansu. Nie chodziło jednak o wysiłek, lecz o czas. Był to jej pierwszy start w korycińskim triathlonie. Co zaskakujące, nie trenuje ona specjalnie do zawodów, po prostu na co dzień jest aktywna fizycznie i chciała spróbować swoich sił.

Wszystko tutaj zagrało, ładnie oznaczona trasa, wolontariusze, urokliwe miejsce, czyli wszystko na 5 – skomentowała organizację zawodów Marzena Łaskowska.

Najstarszy półmaraton na Podlasiu

XXXI Półmaraton Mleczny o długości trasy 21,0975 km, pierwszy pokonał Sławomir Andrzejewski z Karczewa. Najszybsza wśród kobiet była Natalia Kasprzak z Warszawy, a na wózku ten dystans przejechał Sławomir Zieniewicz z Klepaczy. 

Patrząc na trasę i pogodę, trudna może być końcówka. W takich warunkach serce bije szybciej i szybciej tracimy wodę z organizmu po to, żeby się ochłodzić. To odwodnienie i przegrzanie może zaważyć na ostatnim odcinku biegu. Może się zdarzyć, że ludzie będą docierali do mety spacerem, lub nie dokończą trasy – skomentował jeden z zawodników, który pierwszy raz staruje w korycińskim półmaratonie.

Nazar Smereczański z Białegostoku trenuje biegi od 6 lat. Na pytanie, co zrobi z nagrodą, jeśli pierwszy dotrze do mety, odpowiedział, że specjalnie nie skosił trawnika.

Miałem wymówkę, żeby tego nie robić, bo przyjadę z krową – żartował nasz rozmówca, który finalnie zajął 20. miejsce wśród mężczyzn. 

Bieg do Grodu

Jest to pięciokilometrowy bieg towarzyszący, dla mniej zaawansowanych biegaczy, którzy chcą uczestniczyć we wspólnej zabawie sportowej i poczuć atmosferę w Korycinie, a nie mają aż tyle sił, żeby przebiec półmaraton, który jest wymagającym wyzwaniem i do którego trzeba się solidnie przygotować. Natomiast 5 km może pokonać każdy, po kilkumiesięcznym treningu – tłumaczył Mariusz Jurczewski, prezes EMPEM Group. 

Do Grodu pierwszy dobiegł Daniel Bochenko z Brzozowej. Siódma na mecie, a pierwsza spośród kobiet była Klaudia Marciszewska z Sobolewa.

W sumie w półmaratonie i biegu wzięło udział 104 zawodników.

Patrycja A. Zalewska- Poskrobko

Fot. Damian Szarkowski

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top