Różnorodność występów i zaangażowanie artystów stworzyły niezapomnianą atmosferę

„Rozśpiewany Powiat” to cykl bezpłatnych koncertów, które odbędą się w województwie podlaskim, w kościołach parafialnych na terenie powiatu sokólskiego. Celem tego zadania publicznego jest ubogacenie duchowe, kulturowe i religijne, a także zapewnienie miłego spędzenia czasu oraz integracji społecznej. Pierwszy z nich odbył się wczoraj w Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

Śpiew w kościele jest wyrazem wspólnoty wiary, a organizowanie takich koncertów ma na celu popularyzację tego rodzaju wydarzeń, promowanie wspólnego spędzania czasu i wzmacnianie poczucia przynależności do społeczeństwa. Wśród uczestników zwiększa się świadomość istnienia powiatowych zespołów oraz ich historii.

W koncercie wzięły udział: Zespół Powiatowy Studio Poezja oraz Chór „Sokólskie Wrzosy”. Każdy z tych zespołów prezentuje różnorodny repertuar, obejmujący utwory popularne, pieśni żołnierskie i patriotyczne, a także muzykę klasyczną. Szczególną sympatią cieszą się kolędy, które są chętnie wykonywane przez wszystkie grupy. Jednak w ich dorobku dominują pieśni ludowe, regionalne i religijne, co podkreśla ich silne związki z tradycją i kulturą regionu.

Zespół Powiatowy Studio Poezja

Powiatowy Zespół Studio Poezja działa już ponad dekadę. Jego członkami są młodzi ludzie z Sokółki, okolic oraz z Białegostoku, którzy zakochali się w teatrze musicalowym. Poprzez śpiew, taniec i aktorstwo w jednym przedstawieniu teatralnym, dają możliwość uczestnikom na pełne zanurzenie się w ten świat. Artyści ze Studia Poezja, pełni pasji i zaangażowania, już nieraz udowodnili i wciąż to robią, że nie mogą żyć bez sceny i muzyki.

Chór „Sokólskie Wrzosy”

Chór „Sokólskie Wrzosy” przez 20 lat istnienia odniósł mnóstwo sukcesów. Wielokrotnie reprezentował województwo podlaskie na Przeglądach Krajowych Artystycznego Ruchu Seniorów w Bydgoszczy, zdobywając liczne nagrody, w tym I miejsce w 2000 roku, Grand Prix w 2002 i 2004 roku, I miejsce w 2006 roku, Grand Prix w 2008 roku oraz I miejsce w 2010 roku. Chór uświetniał wiele uroczystości patriotycznych, uczestnicząc w koncertach zarówno w kraju, jak i za granicą.

Dzięki zróżnicowanemu repertuarowi, koncert „Rozśpiewany Powiat” stał się wyjątkowym wydarzeniem, które dostarczyło publiczności nie tylko artystycznych wrażeń, ale także integrowało społeczność lokalną, pielęgnując wspólne dziedzictwo kulturowe i duchowe.

Projekt przyczynił się do propagowania polskiego dziedzictwa kulturalnego oraz podnoszenia kompetencji kulturowych mieszkańców powiatu sokólskiego. Wzmocnił również inicjatywy społeczne związane z upowszechnianiem kultury tradycyjnej. Poprzez organizację tego rodzaju koncertów wzrasta poczucie tożsamości religijnej i wspólnoty.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Towarzystwo Ziemia Sokólska”, które od początku swojego istnienia kładzie szczególny nacisk na edukowanie społeczności lokalnej, informowanie o działaniach podejmowanych w regionie oraz promocję znanych osobistości działających na rzecz społeczności lokalnej. Dzięki temu mieszkańcy powiatu sokólskiego mogą cieszyć się bogactwem artystycznych wydarzeń, które wzmacniają ich tożsamość kulturową i duchową.

Projekt został sfinansowany ze środków Województwa Podlaskiego, co podkreśla zaangażowanie lokalnych władz w promowanie i wspieranie kultury regionalnej.

Jeżeli nie mieli Państwo okazji uczestniczyć w koncercie – mamy wspaniałą wiadomość. Otóż kolejny odbędzie się już 16 czerwca w Parafii pw. Wniebowzięcia NMB w Sokółce.

Sylwia Matuk

Fot. Jarosław Stasiulewicz