Sokólski dworzec odzyska swój blask

Trochę jeszcze czasu minie zanim znów stanie się przysłowiową wizytówką miasta, ale dzięki staraniom sokólskich radnych nierealne stało się możliwe

Kilka lat temu chciano go odremontować, ale był to niezbyt dobry pomysł, bo na nowym wyglądzie skorzystałaby tylko elewacja. W gminie Sokółka znalazły się jednak osoby, które dążyły do tego, aby sokólski dworzec odzyskał swój blask.

– Przez dwie kadencje Rady Miejskiej w Sokółce zabiegałem, aby inwestycja remontu dworca PKP znalazła się w budżecie inwestycyjnym naszej gminy. Lobbowałem za pozyskaniem środków na te przedsięwzięcie i bardzo się cieszę, że tak olbrzymie dofinansowanie z zewnątrz trafiło do gminy Sokółka – podkreśla Daniel Supronik, przewodniczący Rady Miejskiej w Sokółce.

Dodał, że to właśnie dzięki środkom z Polskiego Ładu, przy których partycypowali parlamentarzyści, minister Adam Andruszkiewicz, senator Mariusz Gromko gmina wykona inwestycję i Sokółka stanie się piękniejszym miastem.

– Jest to bardzo ważny projekt dla naszej społeczności i rozwoju miasta. Centrum Przesiadkowe będzie nie tylko nowoczesne, ale również bardziej funkcjonalne i wygodne dla podróżnych – zaznacza Daniel Supronik.

Rewitalizacji sokólskiego dworca chcieli wszyscy, sporna była jedynie kwestia, czy jest to gospodarne wydatkować tyle środków na jego budowę. Ale ostatecznie radni nie zagłosowali przeciw tej inwestycji, bo chcieli żeby w Sokółce coś się działo, budowało i modernizowało. Dworzec będzie nowy, a czy będzie pełnił tę funkcję, która została zaplanowana, czas pokaże.

– Ważne, że będzie to nowy budynek i mam nadzieję, że będzie się sam finansował, nie będzie generował dodatkowych kosztów – dodał przewodniczący Rady Miejskiej.

Na zakończenie zaznaczył, że bardzo się cieszy z powstającej inwestycji i wspólnego sukcesu grupy radnych miejskich, parlamentarzystów, ministrów, senatorów i wszystkich ludzi dobrej woli zaangażowanych w proces pozyskiwania środków.

Koszt robót związanych z rewitalizacją budynku i jego otoczenia to 36 850 999,26 zł. Dofinansowanie pochodzące z Programu Polski Ład to 26,5 mln zł, pozostała część to wkład własny gminy Sokółka.

Wykonanie inwestycji zajmie 42 miesiące od daty podpisania umowy, a więc potrwa do 2026 roku. Jej realizacja obejmuje: zagospodarowanie terenu ok. 2 ha terenu miedzy torami i ulicą oraz od ronda do ronda, przestrzeń publiczna, plac miejski o charakterze reprezentacyjno-rekreacyjnym, zatoki autobusowe, cztery wiaty przystankowe, parking ogólnodostępny na ok. 40 miejsc – zatoki TAXI, wiata rowerowa, mała architektura (ławki, kosze, oświetlenie, kwietniki), zieleń urządzona (drzewa, krzewy, trawniki), przebudowa 3 kondygnacji budynku dworca PKP wraz z poddaszem użytkowym, przebudowa ulicy Kolejowej.

­­­­­­­_________________________

Dworzec kolejowy w Sokółce otwarto 16 grudnia 1862 r. w trakcie budowy kolei warszawsko- petersburskiej. Kolej liczyła 1611 km. Na linii powstały 63 stacje pasażerskie i towarowe oraz trzy przystanki. Podróż pomiędzy końcowymi stacjami trwała około 38 godzin, a z Warszawy do Wilna – 14,5 godziny. Robotników pracujących przy budowie kolei rekrutowano przeważnie z terenu, na którym powstawał dany odcinek. Linie kolejowe planowano, nie uwzględniając interesów miejscowej ludności. Wsie, które stały na drodze, były równane z ziemią, a mieszkańców przesiedlano.

W 1914 roku stacja Sokółka posiadała budynek dworcowy, osiem torów postojowych, trzy rampy o długości 331 metrów, pompy, obrotnicę oraz parowozownię na 12 stanowisk. W 1939 roku stacja została zbombardowana. Do naszych czasów nie dotrwał budynek wieży wodnej, który znajdował się nieopodal dworca.

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top