Święto Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej

21 maja to radosny dzień dla prawosławnej wspólnoty wiernych w Dąbrowie Białostockiej. Tego dnia modlitewnie wspominają oni swojego patrona – św. Apostoła i Ewangelistę Jana Teologa. Tegoroczne święto parafialne miało szczególny charakter, gdyż po raz pierwszy jego gospodarzem był ks. prot. Wiktor Tetiurka, który od 25 stycznia tego roku jest proboszczem dąbrowskiej parafii. Radość jednak przeplatała się z tęsknotą – tęsknotą za poprzednim opiekunem tej winnicy Pańskiej, zmarłym w zeszłym roku ks. mitratem Mikołajem Dejneko. Kierowane do Boga modlitwy i wiele zapalonych w cerkwi świec, było z pewnością w intencji o. Mikołaja.

W dostojnej murowanej świątyni w centrum miasta, zebrała się większość duchownych okręgu sokólskiego. Tradycyjnie już, uroczystości w dąbrowskiej cerkwi rozpoczęły się Akatystem do św. Ewangelisty Jana. Sprawowanej następnie Boskiej Liturgii przewodniczył ks. mitrat Józef Sitkiewicz z Nowego Dworu.

W nabożeństwie uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych: wicestarosta powiatu sokólskiego Jerzy Białomyzy oraz Burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz.

Zwieńczeniem uroczystości była procesja, a jako że święto przypadało w okresie paschalnym, z ust duchownych, wiernych i chóru, na wszystkie strony świata wygłaszano radosne pozdrowienie Chrystos Woskresie.

Na zakończenie o. Wiktor podziękował wszystkim zgromadzonym, za uczestnictwo we wspólnej modlitwie, życząc wielu łask Bożych. Głos zabrał też wicestarosta Jerzy Białomyzy, składając opiekunowi duchowemu i całej wspólnocie najserdeczniejsze życzenia w imieniu własnym, starosty sokólskiego Piotra Rećko i całej społeczności powiatu.

tekst i zdjęcia:

Adam Matyszczyk