Trwa modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Sokółce

W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Sokółce trwają prace modernizacyjne w ramach projektu finansowanego z dotacji celowej Ministerstwa Zdrowia. Prace, przewidziane na lata 2024-2025, obejmują modernizację pomieszczeń i infrastruktury technicznej oraz dostosowanie ich do nowoczesnych standardów

Aktualnie modernizujemy Szpitalny Oddział Ratunkowy, Izbę Przyjęć oraz pracownie diagnostyczne: pracownię endoskopową USG, pracownię bakteriologii, RTG oraz laboratorium. Ma to na celu polepszenie jakości funkcjonowania i zapewnienie wyższego standardu opieki nad pacjentami zgłaszającymi się na SOR, skrócenie czasu pobytu pacjenta oraz poprawę efektywności wykorzystania zasobów – wyjaśnia Anna Marta Aniśkiewicz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce.

Modernizacja SOR-u rozpoczęła się na początku kwietnia br. i zakłada gruntowną przebudowę oddziału wraz z wymianą instalacji (gazów medycznych, elektrycznej, sanitarnej) oraz doposażenie w nowoczesną aparaturę medyczną i sprzęt komputerowy. Prace zakończyć się mają do końca 2024 roku. Na pozostałe inwestycje, w tym remont pracowni RTG i endoskopowej, przygotowywana jest aktualnie procedura przetargowa. Prace rozpocząć się tam mają na początku przyszłego roku.

Dzięki modernizacji poprawi się jakość opieki medycznej, zwiększy efektywność działania szpitala, poprawi komfort i bezpieczeństwo pacjentów oraz wzmocnimy pozycję szpitala jako kluczowej instytucji w regionie – podkreśla dyrektor Aniśkiewicz.

Całość inwestycji szacowana jest na 11 047 094 zł. Pieniądze pochodzą z dotacji celowej Ministerstwa Zdrowia. Prace zakończą się do końca 2025 roku.

W szpitalu prowadzone są również prace remontowe i modernizacyjne w zakresie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, której otwarcie planowane jest jeszcze w tym roku. A to nie wszystko.

– Przygotowujemy się do remontu oddziałów: internistyczno-kardiologicznego, rehabilitacyjnego, ginekologiczno-położniczo-noworodkowego oraz pediatrycznego. Te inwestycje będą realizowane dzięki środkom pozyskanym przez Powiat Sokólski w ramach programu Polski Ład – wylicza Anna Aniśkiewicz.

Planowany jest również remont stacji dializ, apteki szpitalnej, oddziału paliatywnego oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (ZOL).

Sylwia Matuk

Fot. Damian Szarkowski